Zsa Zsa Gabor: ‘Atatürk’ü Hiçbir Zaman Unutamam’

Elimizdeki gazete küpürünün maalesef tarihi yok. Gece Yarısı Ekspresi’nin 1978 yılında gösterime girdiği göz önünde bulundurulursa, Zsa Zsa Gabor’la yapılan bu röportajın tarihi hakkında da az çok fikir yürütülebilir.

Milliyet Gazetesi’nden Safter Yılmaz haberi:


Sinema dünyasının unutulmayan yıldızı Zsa Zsa Gabor, Türkiye ile ilgili anılarını MİLLİYET’te canlandırdı. Arkadaşımız Safter Yılmaz ile muhte­şem evinde uzun bir görüşme yaptı.

Bu yaz Türkiye’ye gelerek “Geceyarısı Ekspresi” adlı filmin çarpıttığı gerçekleri ortaya koyacak bir TV dizisi yapmayı amaçlayan Gabor, 16 yaşındayken evlen­diği ilk eşi Burhan Belge’yi ve Türkiye’­yi coşkuyla anıyor.

Los Angeles’e gelip de Bol Air’i görmeyen yoktur. Çoğunluk es­ki sinema yıldızlarının malikaneleri burada bulunur. Manzarasına da diyecek yok­tur. Bütün Los Angeles, san­ki ayaklarınızın altındadır. Zsa Zsa Gabor’un da evi burada. Bir öğle vakti, Gabor’un villasının bahçesindeki yüz­me havuzunun yanında ku­rulmuş ve ustaca donatılmış bir masada, doğaya karşı koyarcasına yıllardır güzelli­ğini koruyan yıldız ve altıncı eşi Yugoslav asıllı Milan O’Hara ile hem yemek yiyor, hem de sohbet ediyoruz. “Bana Jo Jo Hanım deyin” diyor Zsa Zsa Gabor ve konuşmasını cümleler arasında Türkçe sözcükler serpiştirerek sürdürüyor:

“Tükiye’ye geldiğimde 16 yaşındaydım. Hayatta her şeyi de orada öğrendim. İlk kocam Burhan Belge ve onun yakın arkadaşları, Bern Büyükelçisi Yakup Kadri Karaosmanoğlu ile eşi Leman Hanım beni yetiştir­mek için çok gayret sarfettiler. Herkesin “güç” dediği Türkçeyi üç ayda öğrendim. 1935 yılında Burhan Belge Bern Büyükelçlliği’nde görevliydi. Biz Budapeşte’de oturuyorduk. Belge, babamın yakın dostuydu. Sık sık bizi ziyaret ederdi. Babam çok despottu. Onun baskısından kurtulmak için her şeyi yap­maya hazırdım. Bu yüzden benden 20 yaş daha büyük olmasına rağmen Burhan Belge’ye evlenme teklifinde bulundum. Böylece evlendik. Bir süre Bern’de yaşadık. O günlerde en büyük yakınlığı Yakup Kadri’den gördüm.”

Türkiye’deki antlarının ciltlere sığmayacağını belir­ ten Zsa Zsa Gabor’un Atatürk’ten söz ederken göz­leri doluyordu:

“Onu hiç bir zaman unutamam. Bence dünyanın en yakışıklı erkeğiydi. İlk olarak Karpiç Lokantası’nda görmüştüm onu. Yaverleri İle gelmişti lokantaya. Sonra bizi gördü. Yakup Kadri, kocam, Leman Hanım ve ben yanındaki bir masada oturuyorduk. Beni masasına davet etti. O günkü heyecanımı zaman zaman hâlâ yaşarım.”

Eski başkanlardan Nixon’un hayranı olan ve Başkanın kendisini Kissinger ile evlendirmek için çok çaba harcadığını belirten Zsa Zsa Gabor, konuyu “Gece Yarısı Ekspresi” adlı filme getirdi ve şöyle dedi:

“Bu yaz kısmet olursa Türkiye’ye geleceğim. Niyetim, TV için bir dizi film yapmak ve cezaevlerinin içine kadar girerek, Amerikalılara Türkiye’nin “Geceyarısı Ekspresi’ndeki gibi olmadığı­nı kanıtlamak istiyorum”.