Zsa Zsa, Atatürk Sırrını Birlikte Götürecek

Kaygılarım uçup gidiverdi. Zsa Zsa Gabor “Geçmiş olsun” mesajıma hasta yatağından “İyiyim, daha iyiyim” diye haber gönderdi. Hayranı sayılmam ama defaatçe görüştüğüm, Türklere sevgisi nedeniyle sempati duyduğum bir insan Zsa Zsa. Geçen Kasım sonunda Beverly Hills’de kuaförünün kullandığı araba elektrik direğine çarptığında ağır yara alarak hastanede günlerce yoğun bakımda kaldı. Sonra yaşlı aktörlerin hastanesine kaldırıldı. Şubatın ilk haftasında doğum gününü kutlarken “Kocam bana ışıldayan bir hediye verecek” dediğinde takı düşkünlüğünü anımsayıp “Tamam artık iyileşti” dedim.

9 EVLİLİK YAPTI

Zsa Zsa orta yaşı geçmişlerin hatırlayacağı bir Hollywood yıldızı. Sinema alemine has tanımlamayla şöhreti ‘şöhret’ olmaktan ileri geliyor. 40’a yakın filmdeki irili-ufaklı rolleriyle değil görkemli fiziği, alımlı görünüşü, dokuz evliliği, karıştığı skandallardan kaynaklanıyor şöhreti. 1951’de olumlu not aldığı Moulin Rouge’u elli yıl sonra Nicole Kidman ikinci kez sinemalara getirdi. Adı Marilyn Monroe ile dönemin seks kraliçesi olarak anılan Macar asıllı Zsa Zsa ile tanışıklığımız yıllar öncesine uzanıyor. Londra Büyükelçiliğimizde Atatürk’ün 10 Kasım anma töreni arifesindeki görüşmemizde Zsa Zsa’nın ‘Kemal Paşa’ adlı atıyla Green Park’ta her gün geziye çıktığı haberi resimli yayınlandığında Ankara’dan şiddetli tepki gelmişti. Büyükelçi Zeki Kuneralp’in “Atatürk’ün adı bir ata verilemez. İsmin değiştirilmesine yardımcı olun” isteğini ilettiğimde Zsa Zsa “Avrupalılar kedi, köpeklerine sevdiklerinin adlarını koyar. Türklere ve Mustafa Kemal’e sevgim büyük. Ama madem sorun yarattı, değiştireyim. Sen ne isim öneriyorsun?” diye sordu. Yerinde duramayan İngiliz kısrağına bakıp “Thunderbolt (Yıldırım)” dedim. Zsa Zsa beğenmedi. Fırtına veya Rüzgar gibi bir ad koydu. Dokuz evlilik ile Elizabeth Taylor’ı dahi geride bırakan güzel Macar kadını ilk evliliğini Budapeşte Büyükelçimiz Burhan Belge ile yapmış. “Burhan aile dostumuz idi. 1936 da Macaristan Güzeli seçildikten sonra beni istedi. Evlendik. Balayımızı İstanbul’a giderken Simplon Ekpresi’nde geçirdik. Benden çok yaşlıydı. Cinsel birleşmemiz olmadı” diyor. Atatürk’e yakın olduğunu duymuştum. “Evet. Ankara’da ilkin bir baloda tanıştırıldım. Dans ettik. Birkaç kere de birlikte yemek yedik. Gözleri hâlâ belleğimde. Unutamayacağım bir erkekti Mustafa Kemal.” Peki, nereye kadar gitti bu ilişki? Anılarınızda başka neler var? “Mükemmel bir erkekti” dışında ayrıntıya girmedi.

TÜRK MODACIDAN KAFTAN

New York’a geldikten bir süre sonra Zsa Zsa’yı aradım. Broadway’de Kırk Karat adlı bir piyeste oynuyordu. “Gel oyunumu gör, sonra konuşuruz” dedi. Oyunu izledikten sonra buluştuk. Ertesi gün Waldorf Towers’daki dairesine gittiğimde çıplak ayaklarına inen uzun kaftanı gösterip “Bak bu bir Türk modacısının eseri” dedi. Saatlerce sohbet ettik, terzisi elbiselerinde düzeltmeler yapıyordu. İki gün sonra tabloid New York Post’un kapağında Zsa Zsa kapak konusu olmuştu. Tiyatro dönüşü dairesine çıkarken iki soyguncu asansörde pırlanta kolyesini çalmış. Telefon ettiğimde “Şansım varmış bana bir şey yapmadılar. Geldiğinde resmini çektiğin kolye Rubirosa’nın hediyesi idi, sigorta 250 bin dolar ödeyecek” dedi. Yeni bir haber yapıp kolye resmini tekrar Hürriyet’e gönderdim. Sinema tarihinde yaşamı Zsa Zsa gibi renkli, skandalla dolu başkaca bir şöhret olduğunu sanmıyorum. Burhan Belge’den sonra aktör George Sanders ile evlendi. Life, Colliers, Paris Match dahil çeşitli dergilere kapak oldu. Evlendiği ve yaşadığı tüm erkekler milyonerdi. Dominikli milyoner playboy Porfirio Rubirosa ile birlikteliği yıllarca magazin basınına malzeme sağladı. Ünlü çapkın, Zsa Zsa’yı takılara, kürklere boğdu, spor Mercedes hediyesini özel uçağıyla Los Angeles’e gönderdi. Ama bir keresinde sürekli kavga ettiği Macar güzelinin gözünü yumrukla da şişirdi. Rubirosa, Woolworth varisi milyarder Barbara Hutton’la evlendiğinde balayının bir kısmını gene Zsa Zsa’nın yatağında geçirdi. Zsa Zsa Hilton zinciri sahibi Conrad Hilton, Barbie bebekleri, Sparrow füzeleri mucidi Jack Ryan, Teksaslı petrolcü Joshua Cosder, sanayiciler Hal Hays ve Herbert Hutner, Meksikalı milyarder Felipe De Alba ve son kez Alman Prensi Frederick von Anhalt ile evledi. Dominik Cumhurbaşkanı’nın oğlu, evli ve altı çocuk babası Rafael Trujillo sırılsıklam aşık olduğu Zsa Zsa’ya yüz binlerce dolarlık mücevher, Rolls Royce hediye edince yoksul ülkesine 1,5 milyon dolar yardım yapan Amerikan Kongresi’nin protestosu üzerine ilişki sona erdi.

ÜÇ KİTAP YAZDI

Zsa Zsa, yıllar önce boşadığı ve kız kardeşi Magda ile evlendirdiği ikinci eşi George Sanders ile yeniden aşk tazelerken Sanders, “Bu hayat çekilmez” notu bırakarak intihar etti. Hayatı ve erkekler hakkında üç kitap yazan Zsa Zsa Gabor’un suikaste kurban giden ABD Başkam JFK ile birlikteliği bir süre dünya basınını işgal etti. Polis tokatlamaktan hapse girdi. Aktris Elke Sommer’e fahişe dediği için 2 milyon dolar tazminat ödedi. 86 yaşındaki Zsa Zsa şimdi hastanede. Son kocası Prens Frederick ile Conrad Hilton’dan olan kızı Francesca miras paylaşımı kavgası içindeler. Mücevherlerine paha biçilmeyen, hatırı sayılır nakit ve emlaka sahip olan Zsa Zsa’nın vasiyetinde kimler var, kimse bilmiyor. Atatürk’le ilişkisi sırrı gibi.


Doğan Uluç, 16 Şubat 2003, Hürriyet Gazetesi