İstanbul'da fıçı taşıyan Sırık Hamalları - Eminönü'de Yeni Cami önü, 1920’li yıllar.

Yerçekimine Meydan Okuduğumuz Yıllar!

3 bin yıl önce tekerleği keşfeden İnsanoğlu, yaşadığı hayatı kolaylaştırmak için ardı ardına çeşitli teknik araç ve düzenekler icat etti. Ağır yük ve eşyaların naklinde bütün bu keşif ve icatlardan istifade edildi.

4 teker yerine 8 nefer!.. Yerçekimine meydan okuduğumuz yıllar!.. 1890’lı yıllarda Batı basınında yayımlanmış İstanbul’da fıçı taşıyan Sırık Hamalları gravürü

1900’lü yıllarda dünyanın birçok ileri ülkesinde Sırt Hamallığı kalktı. İleri batı ülkelerinde yük taşımada tekerlekli ve motorlu modern araçlar kullanılmaya başlandı.

Osmanlı Devleti’nde ise ağır yükler hala eski usul, insan sırtında taşınmaya devam ediyordu. Saltanat devrinden miras kalan işkenceli taşıma yöntemi; Sırt ve Sırık Hamallığı Cumhuriyet’in ilk yıllarında da varlığını sürdürdü.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle Sırt ve Sırık Hamallığı 4 Nisan 1936 tarihinde kaldırıldı. Yüzlerce yıldır insan sırtında taşınan ağır yükler, artık modern el arabaları ve çeşitli motorlu araçlarla taşınmak zorundaydı.

Sırt ve Sırık Hamallığı nihayet tarihe gömülmüş oldu. Ancak 1950, Demokrat Parti iktidarında ne yazık ki, Sırt Hamallığı tekrar serbest bırakıldı.