Yaşlı nineden Atatürk’e:”Milletin Babasısın, Sana Haram Olmaz”

Yaşlı nineden Atatürk’e:”Milletin Babasısın, Sana Haram Olmaz”. Etimesgut Köyü kurulmuş ve buraya Rumeli göçmenleri yerleştirilmişti. Bir gün Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya özel binanın bazı tesisatını incelemek üzere beraberlerinde bu köye varmıştık. Köylüler, kadınlar büyük adamın etrafını aldılar, dert yandılar. Başlarında yetmişlik bir nine kadın şöyle diyordu:

“Paşa Efendi, alışkanlık bu ya; Köy evlerinin yanı başında davarını, öteberisini koyacak bir yer lazımdır. Harman yerleri biraz uzak da olsa zarar etmez. Yer de yok değil, Allah bol arazi vermiş şükür. Emret de, bu yerleri bize ayırsınlar.”

Gazi, gereken emirleri ilgililere verdi ve bu koca ninenin yanına yaklaştı. Kalın bir yemeni ile örtülü saçlarını ve yüzünü okşadı ve:

“Güzel nine, nurlu yüzünü aç da güneş ışık alsın. Hem bu, kalın örtü sağlıklı değildir.” İhtiyar köylü kadın, yüzünü ve saçlarını örten kalın bezi çıkardı:

“Milletin babasısın, sana haram olmaz. Gel ben de senin güzel yüzünü öpeyim” diyerek Gazi’yi öptü, ağladı ve bizleri de ağlattı.

(Asaf İlbay’dan alınmıştır.)

Kaynak:Kemal Arıburnu, Atatürk’ten Anılar, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Ankara 1976. s. 299