Türkiye’nin İlk Kadın Paraşütçüsü Yıldız Eruçman

Atatürk’ün önemli ideallerinden biri; Türk Havacılığının gelişmesi ve Türk Kadınının yükselmesi; muasır medeniyetler düzeyine çıkmasıydı. Cumhuriyetin ilk yılları; Türk kadınının ve havacılık sevdalılarının kendini kanıtlama fırsatı bulduğu ve her alanda boy göstermeye başladığı bir dönemdi.

Türkiye’nin ilk Kadın Paraşütçüsü Yıldız Eruçman Atamızın açtığı yolda yürüyen gerçek bir öncü ve mesleğinde bir ilktir; tarihimizde bir ilk olmayı başaran; idealist bir Türk kadınıdır.

Cesareti, çalışma azmi ve fedakarlığı ile ülkemize büyük hizmetleri olan idealist bir bayandır. Mesleğinde bir ilk ve öncü olarak adını tarihimizin altın sayfalarına yazdırdı.

Yıldız Eruçman ile ilgili ilave fotoğraflar, röportaj ve gazete yazıları ile bir biyografi ile video linki yazımın ekinde yer almaktadır.

Selam ve saygılar.

Atilla Oral

Yıldız Eruçman
(doğum adı ile Yıldız Kayalar), ilk Türk kadın paraşütçü.

Sabiha Gökçen tarafından yetiştirilen dört kadın pilot arasındadır (diğerleri Edibe Subaşı, Nezihe Viranyalı ve Sahavet Karapas). Türkiye’nin paraşütle atlayan ilk kadın havacısı ünvanına sahiptir.

Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi sırasında Selanik’ten İstanbul’a, oradan da İzmir’in Cumaovası ilçesine göç etmiş bir ailenin kızıdır. Cumaovası’nda yetiştikten sonra Ankara’ya giderek Ergazi’de Türk Hava Kurumu bünyesinde kukrulan Türkkuşu Sivil Havacılık Okulu’nda paraşütçülük eğitimi aldı. Bu eğitimin ardından 4 Ekim 1935’te Ergazi alanında yapılan paraşüt gösterileri sırasında Rus R-5 bombardıman uçağından ilk paraşüt atlayışını gerçekleştirdi. Eskişehir İnönü Yüksek Planör Kampı ve Etimesgut Planör Kampı’na katıldı. Türk Hava Kurumu’ndan emekli oldu.

Kaynak : Wikipedia.

Video Kaynak:

Ege’nin Öncü Kadınları Belgeseli, Ayçe Bükülmeyen www.egeninoncukadinlari.com