Türk Gıda Endüstrisinin Kurucusu Mehmet Nuri Çapa

Magazin yalan dolanları ile sahte şöhret sahibi olmuş; baldır bacak göstermekten başka hiçbir hüneri olmayan, Milletimizin ahlakını bozmaktan başka bir işe yaramayan nice fuzuli isimler. Yılışık sevimsiz yüzler, Atatürk düşmanı meczuplar da vardır ki; ne yazık ki bu yüzleri hepimiz ezbere biliriz.

Oysa Türk milletinin yetiştirdiği çok sayıda değerli ve nitelikli insan var. Türk milletine büyük hizmetleri dokunmuş değerler var. Yeni yetişen nesillerin örnek alacağı tarihimizde nice şahsiyetler var. Ancak ne yazık ki bu değerli insanların yaptığı hizmetler hiç bilinmez ve isimleri hiçbir zaman hatırlanmaz.

Mustafa Kemal Atatürk şöyle diyor:

“Beni görmek demek behemehal yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir…”

Yukarıdaki sözü ilk okuduğumda aklıma hemen şu soru geldi. Atatürk’ün fikir ve duygularını anlayan kaç kişiyi tanıyorum? Şöyle bir düşündüm; bir avuç değerli insan aklıma geldi. Oysa Ata’mızın fikir ve duygularını anlayan çok sayıda değerli insan var.

Atatürk’ün önemli ideallerinden biri; Türk Sanayisinin yükselmesi ve Endüstrinin her alanında Türk sanayicilerinin de yer almasıydı. Cumhuriyetin ilk yılları; Türk girişimcilerinin kendini kanıtlama fırsatı bulduğu ve her branşta boy göstermeye başladığı bir dönemdi.

Sanayici Nuri Çapa; 1915 yılında mesleğe adım atmış; Atamızın açtığı yolda ilerlemiş ve başarılı olmuş bir ilktir.

Kalkınan Türk Sanayi dergisi Ocak 1963 tarihli saysında; Türk Gıda Endüstrisinin kurucusu Mehmet Nuri Çapa, faaliyetleri hakkında geniş bilgi mevcuttur. İlgili sayfalar. Ektedir. Ayrıca Tarih Vakfı Yayınlarından çıkan; 75 Yılda Çarkları Döndürenler adlı eserde; Nuri Çapa’yı anlatan 3 sayfa bilgi mevcut olup ilgili sayfalarda yazımın ekinde yer almaktadır.

Atilla Oral