Atatürk Dolmabahçe'de, baston tüfeği ile.

Teoman Özalp Atatürk’ün Teşrif Ettiği Sünnet Düğününü Anlatıyor

1931 yılı yaz aylarında Dolmabahçe Sarayı’nda tatile gelmiştik. Yaz sonunda babam bana bir sünnet töreni yapmaya karar verdi. 21 Eylül gün olarak seçildi. Gazi Paşa’yı törene davet için babamla beraber komşu saray binasına gittik. Paşa çok memnun oldu, mutlaka geleceğini söyledi. Benim arkadaşlarım, akrabalar, aile dostları ve çocukları ayrıca davet edildiler.

Atatürk Kazım Özalp’in oğlu Teoman’ın sünnetinde

21 Eylül günü sabahı sünnet işleminden evvel, Gazi Paşa’nın hediyeleri geldi: Altın “GMK” amblemli gümüş çerçeve içersinde, “Teoman’a“ yazılı ve imzalı bir resim, platin “Zenith” markalı bir cep saati (kutunun içersinde Gazi Mustafa Kemal kartviziti ile) ve içine binilerek pedalla sürülebilecek, kırmızı renkli küçük bir çocuk otomobili, hediyeleri oluşturuyordu. O zamanki düşüncemle en fazla ilgimi tabii ki otomobil çekiyordu.

Öğleden sonra törene Gazi Paşa’nın gelmesi ve birkaç saat oturması herkesi çok mutlu etti. Babam, paşayı rahatsız etmemek için beni yataktan kaldırarak yanına götürdü. Gazi Paşa bana bazı sorular sordu, fotoğraflar çekildi, bir süre yanında kaldım. Hediye resim ve saati bugüne kadar bir hazine gibi saklarken, üçüncü hediye otomobilin ömrünü, birkaç ayda tamamladım.