Tek Fotoğraf, Ölümsüz Atatürk

80 milyon Türk; göğsümüzü gere gere çekinmeden söylediğimiz övünç kaynağımız Türklüğümüzü, türkülerimizin dizelerini süsleyen bu cennet vatanımızı ve vatanımızın dağlarını taşlarını, ovalarını kısacası her şeyimizi, evet aklımıza gelebilecek her şeyimizi 26 Ağustos günü şu fotoğraf karesinde gördüğümüz Yüce Atatürk’e borçluyuz.

Dikkatli bakınız, yüzü gülüyordu o an.

Türk ordusunu 14 gün sonra İzmir’de, veya kim bilir belki, ufukta beliren Türk milletinin parlayan geleceğini görüyordu…ama şurası bir gerçekti ki, o an neşeliydi! Evet, neşeli!

Az önce elinde sigarasıyla çekilen, hafif başı öne eğik, düşünceli fakat dünyaca ünlü fotoğraf karesinden kısa süre sonrasıydı. Kurmay Binbaşı Ethem Altan anılarında bahseder; birazdan Yüce Gazi “Şimdi kahvaltıyı getirin!..” diye seslenecekti!

Kahvaltı diyorsam, altın tepsiler içinde ballar, tereyağları değil, basit bir tabakta; iki dilim asker ekmeği, bir kaç zeytin, bir parça beyaz peynir gelmişti. İşte hepsi o kadardı. Düşünebiliyor musunuz, Türk milletinin ebediyete kadar yaşayacak olan varlığını; bu kutsal vatanı, topraklarını düşmandan temizleyen ve düşmanın kaçısını izleyen Gazi’nin, şu fotoğraf karesindeki neşesiyle beraber kendisine o an verdiği mükafat; zeytin ekmek ve peynir idi!

İşte bu yüzden ölümsüzsün sen Mustafa Kemâl Paşam!