Tam Da Türkmen Kardeşlerimiz Yardım İsterken

Atatürk‘ün bu öfkeli gözlerine bakarken, Bulgaristan‘daki binlerce Türk’ü nasıl zekice kurtardığı aklıma geldi.. Mutlaka okuyanlar olmuştur..

Bu fotoğraf ise, Menemen‘de Kubilay komutanımızın, kripto Yahudiler tarafından şehit edilmesinden sonra çekilmiş bir fotoğraftır.

Gözlerdeki öfkeyi görüyor musunuz?

1934 mayıs ayında, Bulgaristan köylerinde yaşayan bütün Türklere karşı bulgar çeteler, katliamlara başlamak üzeredir.. İlk hedef ise, oradaki Türklerin kurduğu Turancı Gençlik, spor birliğidir… Durum hemen Atatürk‘e iletilir.. Atatürk, Trakya‘da bulunan Salih Omurtak Paşa‘ya, Türk askerinin Bulgar sınırından içeri girmesini ve sınırı ihlal etmesini emreder.. Emir yerine gelir.. Türk birlikleri Filibe yakınındaki Pırvomay kasabasına varmıştır.. Sabah olduğunda Türk askerini karşısında gören bulgarlar, durumu hemen Kral Boris‘e iletir.. Kral telaşla telefona sarılır ve hemen Atatürk‘ü arayarak Ona, ‘‘Ekselansları, acaba Bulgaristan‘a harp mi ilan ettiniz?‘‘ diye sorar… Atatürk, olaydan tamamen habersizmiş gibi, ‘‘Neden böyle bir şey yapalım ki?‘‘ diye cevap verir.. Kral Boris, ‘‘Askerleriniz Filibe önlerinde ve Sofya‘ya ilerliyor‘‘ dediğinde ise Atatürk, ‘‘Yolu şaşırmışlardır, Kral Hazretleri derhal olayı tetkik eder, malumatı arz ederim‘‘ diye cevap verir… Ardından tekrar Salih Omurtak Paşa‘ya, ‘‘Maksat hasıl olmuştur, geri dönün‘‘ emrini verir.. Bu dahice gözdağı üzerine Kral Boris kitle halinde yapılması planlanan Türk katliamlarını durdurur… Aktaran Ahmet Şerif Şerefli, oradaki öncü birliklerde yer almış tümgeneral Aziz Zorlutuna‘dan dinlenmiştir…

Velhasıl, bu konu hakkında size küçük bir bilgi vereyim.. O dönem yani 1930 ve sonrasında Bulgaristan‘da yabancıların deyimiyle bir faşizim başgösteriyordu.. Bunun sorumlusunun ise, Türkiye‘deki yenilikler, Türkiye‘nin eğitimde, sanayide, tarımda güçlü bir ülke haline gelmesi ve Bulgaristan‘daki Kemalistlerin, Ankara‘dan aldıkları destek ile Bulgaristan‘da Türkçü ve Turancı düşünceyi yaymaya çalışmaları olduğu, yabancı basında yer almıştı..

Uzun lafın kısası, Türkmen kardeşlerimiz bugün Kerkük‘te, elinde yahudi bayrağı olanlar tarafından köşeye sıkıştırılmışken, keşke böyle dahice manevralar yapacak öfke dolu bir liderimiz oluverseydi!

E. Özel