Sizce Bu Köylülerimiz Neyi Kutluyorlar?

Gün geçmiyor ki karşılaştığım tek bir fotoğraf karesi ile, asırların Türk toprağı Türkiye’nin altın çağı Atatürk devrine özlem duymayayım. Gün geçmiyor ki yüzünden saçtığı bilgelik nuruyla aydınlattığı şanslı insalara gıpta ile bakmayayım… İşte, 1930’ların başında Bolu’da çekilmiş bir fotoğraf… Neşe içinde köylüler; çocuklar, memurlar, din adamları ve özenle süslenmiş otomobiller.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları mı dersiniz? Yoksa Gençlik bayramı mı? Veya Çocuk Bayramı kutlamalarında olabilirler mi? Değil. Hiçbiri değil.

Her sabah önünden geçtiği cılız iğde ağacının bir gün kesildiğini fark etmesiye gözleri nemlenen, bir ağacın dalı kesilmesin diye köşkünün yerini değiştiren, ot bile yetişmez denilen kurak Ankara’da, insan elinden çıkma bir cennet yaratan yüce Atatürk’ün evlatları, Ormancılık Günü kutlamalarındalar o gün…ve biraz sonra topluca ağaç dikecekler…

Bugün, Genç Cumhuriyet’in tüm değerlerini yıkanlar, peşkeş çekenler, rant sağlamak için güzelim ormanları imara açanlar, yandaşlarına sağladıkları krediler ile buralara oteller açanlar; işte bu köylülerimizin emeklerini de yıkmıştırlar… Acısı çatır çatır bir gün elbet çıkacaktır!