Profesör Atatürk ve Eugene Pittard

Atatürk’ün 1937’de İsviçreli profesör Eugene Pittard ile Florya’da tarih üzerine çalışırken çekilen fotoğrafına 1938’in Fransız L’ILLUSTRATION dergisinde yer verilmiş. Bilge Atatürk’ün kitaplığı daimâ dolu, Kütüphanecisi Nuri Ulusu her daim yanında idi…fotoğraftaki en önemli detaya gelirsek; Atatürk’ün anlatımı karşısında Pittard’ın elini kafasına koyuşu, pür dikkat dinleyişi, asıl profesörün kim olduğunu gözler önüne seriyor…

Profesör Atatürk ve Eugene Pittard

Eugène Pittard (1867–1962), İsviçreli antropolog. En bilinen çalışması 1924’te yayımlanan Les Races et l’Histoire’dır.

5 Haziran 1867 tarihinde doğan Pittard, henüz bir çocukken biriktirme, insanları araştırma ve artifaktler konusunda bir merak ortaya koydu. Günün birinde bilim insanı Karl Vogt’a sunmayı umduğu fosiller, iskelet ve madeni paraları içeren bir küçük koleksiyona sahipti.

Pittard, Geneva Üniversitesi’ndeki Etnografya Müzesi’ni kurdu. Ayrıca bu üniversitenin ilk antropoloji başkanı da Pittard idi. Daha sonra, rektör sonrası dönemde Akademi’ye atandı. Geneva Üniversitesi’ndeki çeşitli pozisyon ve rollerinin dışında, ayrıca Birleşmiş Milletler için proje menajerliği görevini yürütüyordu. (Wikipedia)

Bir İngiliz Kralı Değildi Atatürk’ün Elini Öpen Ama…

Bir İngiliz Kralı Değildi Atatürk’ün Elini Öpen Ama…