Emre Kongar'a Cevap

Prof. Dr. Emre Kongar’a Cevap

Bu gün gene size kendi anlatımı ile bir Prof.muzu tanıtacağım. Mevcut bu. İster sevin, ister dövün, ister beğenin ister yazdıkları nedeni ile utanın.

ATATÜRKÇÜLER!

Lütfen sadece Atatürk karşıtlarını değil, Atatürkçüyüm diye sizleri yönlendirenleri de iyi tanıyın. Ben sadece size kendi anlatımı ile kendi yazdıkları ile kendi kitabından birisini tanıtmaya çalıştım. Dediğim gibi takdir sizin.

Sayın Prof. Dr. Emre Kongar iki Osmanlı Padişah/Halife si için kitabında (Tarihimizle Yüzleşmek/ Sanki Osmanlı Tarihi, Türklüğün Tarihi imiş gibi) şöyle diyor:

“Ne Ulu Hakandı, ne de Kızıl Sultandı. Çöken bir İmparatorluğu yönetmeye çalışan ve dönemin koşulları çerçevesinde başarısız kalmaya mahkûm olan bir padişahtı”

Atatürk’ün Büyük Nutkunda on bir defa “Vatan Haini” dediği Vahdettin hakkında ise Sayın Prof. Dr. Şöyle buyuruyorlar:

“Sevgili okurlarım, ihanet, göreli (her halde göreceli demek istedi) bir kavram. İnsanın nereden baktığına göre değişen bir yargıdır…………Vahdettin’in kendi atalarından miras olarak devraldığı ve yöneticisi olduğu ülkeye “İhanet etmesi” hiç kuşkusuz trajik (acıklı) bir olaydır ve kendisinin istemediği bir “Son” olduğu muhakkaktır………….Padişah’ın, halifesi olduğu bir ülkeye “İhanet eden” duruma düşmesi ne yazık ki dönemin tarihsel, siyasal, ekonomik ve en önemlisi dış koşulların bir sonucudur” diye yazabilen bir Emre Kongar.

Sayın Kongar!

Dönemin hainliği veya vatanseverliği diye bir şey yoktur. Hangi dönem olursa olsun, şayet hain isen her dönem her zaman hainsindir. Bundan bin sene öncede bir şey çalana hırsız deniyordu bu günde hırsız deniyor. Bundan bin sene öncede birini öldürene katil diyorlardı bu gün de katil diyorlar. Şayet kişinin yapısında hainlik yoksa vatana ihanet etme eğilimi yoksa şartlar onu hain yapamaz, o kimse vatanına şartlar gereği ihanet edemez.

Sizin söyleminize göre ihanet göreceli. İnsanın olaya nereden baktığına bağlıymış. Şayet hal böyle ise, PKK’yı niye kınıyorsunuz. Niye onların baktığı açıdan bakmıyorsunuz yaşananlara? Niye bu gün Türkiye de yaşanan üzücü olayların müsebbibi olan İşid adlı terör örgütünü şiddetle kınıyorsunuz. Niye olaylara onların penceresinden bakmıyorsunuz?

Neymiş efendim,:

“Abdülhamit Kızıl Sultan” değilmiş. Neymiş?

“O dönemin koşulları çerçevesinde başarısız bir padişah”mış.

Sayın Kongar’a göre Vahdettin hain değilmiş. Neymiş?

“Vahdettin ekonomik koşulların sonucu vatan haini” imiş.

İlk defa duyuyorum “Ekonomik sorunun bir Padişahı vatan haini yaptığını. Bakalım daha neler göreceğiz, neler duyacağız.

Buradan Sayın Kongar’a teşekkür ederim literatürümüze, “Ekonomik vatan haini” terimini kazandırdığı için.

Eriş Ülger