Picardie Manevraları’nda Mustafa Kemal

Picardie Manevraları’nda Mustafa Kemal, Fransa’da 1910 yılında hazırlanan Picardie Manevraları albümünün bir sayfasıyla karşı karşıyayız.

Acaba albümü hazırlayan Fransız, altına ‘Osmanlı heyeti’ notunu düştüğü şu fotoğrafta, sağdaki genç, yakışıklı ve girgin kurmay subayının gün gelecek Türk milletinin kaderini değiştireceğini tahmin edebilir miydi?

Peki ya, dokuz yıl sonra işgal edecekleri Türk topraklarını Sakarya diye adlandırılacak zafer sonrası kendi Fransız hükümetinin tutuşup bu genç subayın ayaklarına barış antlaşması için tıpış tıpış gideceğini? Veyahut bu genç delikanlının ülkesinde gün gelecek kadınlar, kendi ülkesinden on yıl önce seçme ve seçilme hakkına kavuşacağını?

Hepsini geçtim; Manevraları yöneten Fransız komutan Fock’un ‘Uçaklar ilginç oyuncaklardır, fakat askeri açıdan hiçbir değer taşımazlar,’ sözü aksine ‘uçakların savaşta önemli bir rol üstleneceğini’ daha o yıllarda söylediğini; ileri görüşlülüğünü, zekasını ve tüm bunlara rağmen kuracağı ülkesinde gün gelecek anasına kendisine türlü iftiralar atacak vatansızların olacağını tahmin edebilir miydi dersiniz?

One thought on “Picardie Manevraları’nda Mustafa Kemal

Yorumlar kapatıldı.