‘Paşa Hazretleri, Sizi Camilerde Gören Yok’

Siz Saygın Okurlarıma Atatürk ile ilgili bir anı.
(Sabiha Gökçen’den)

18 Ekim 1936 Atatürk öğleden sonra Ankara’da at yarışlarını izler. Çıkışta bu günler de olduğu gibi 500 adet koruma yoktur yanında. Vatandaşlardan birisi yanına yaklaşır:

– Paşa hazretleri, sizi camilerde gören yok. Oysa camilerde görünmeyenlerin cenaze namazı kılınmazmış.

Paşa biraz düşünür. Yanındakilere bakar, “Bu adam ne diyor” gibi:

Sonrasında Paşa sorar:

– Sana bunu kim söyledi?

– Bizim caminin imamı Paşa Hazretleri.

– Peki söyle bakalım, sen, sana bunları söyleyen hoca efendiyi hiç okurken gördün mü?

– Hayır Paşam.

– Peki, Kuranın ilk emri nedir biliyor musun?

– Hayır Paşa Hazretleri.

– Ben sana söyleyeyim. “Oku, oku, oku”. Şimdi git o hoca efendine söyle camiye gitmeyenin değil Allah’ın emrini yerine getirmeyenin cenaze namazı kılınmaz.

Saygın okurlarımın bilgilerine
Saygı ve sevgi ile sunulur.


Eriş Ülger

Eriş Ülger Kimdir?

1938’de Ankara’da doğdu. 10 Kasım 1953’te Atatürk’ün naaşının Etnoğrafya Müzesi’nden Anıtkabir’e nakli sırasında, Türk gençliği adına “Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi”ni okudu. 1998’de Avrupa Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurdu ve ilk başkanlığını yaptı. “Örsan Öymen” yarışmasında “Atatürk ile Röportaj” isimli eseriyle üçüncülük ödülü aldı.

Avrupa’da Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili arşiv çalışmaları Kültür Bakanlığı tarafından iki cilt halinde Almanca olarak çıktı. Ülger’in Atatürk’le ilgili 10’dan fazla kitabı yayımlandı. Başlıcaları şunlardır: Avrupa Basınında Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti-Özgün Belgelerle Atatürk (Türkiye Büyük Millet Meclisi Basımevi, 1994-95); Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk (Denizler Kitabevi, 1996); Türk Rönesansı ve Anılarda Mustafa Kemâl Atatürk (İnkılap Kitabevi, 1999); Lâtife Gazi Mustafa Kemâl (İnkılap Kitabevi, 2004).