Mustafa Kemâl Neslinin Henüz Yirmi Yaşlarına Dahi Basmamış Öğretmenleri

Saygın Okurlarım!

Belki inanmayacaksınız ama bu gençler, Mustafa Kemâl neslinin henüz yirmi yaşlarına dahi basmamış öğretmenleri. Mezun oldukları ilk gün bir araya gelip bu fotoğrafı çektirmişler. Bir öğrenciden ne farkları var. Giyimleri aynı, gülüşleri aynı, ileriye bakışları aynı, umutları aynı, yürekleri aynı hatta boyunlarında ki beyaz yakaları aynı. Ve yüreklerinde ki Atatürk sevgisi ne bir eksi ne bir art, aynı arada bir fark var. Bu öğretmenlerin çocuklarına öğretecekleri kafalarında ki bilgi. Geleceğin nesli, öğretmenlerinden onları da aldıkları zaman, Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyetini emanet ettiği gençler olarak hayata atılacaklar.

Saygın Okurlarım!

Bu fotoğraf 1925 de çekilmiş. Nerede ise bir asır önce. 1925’de ki bu genç neslin 2019’da yerini kim ve kimler aldı? Başarıyı ilmin ve fennin yolunda değilde, ermişliği kendinden menkul bir softanın mezarı başında ki ağaca bağladıkları çaputta gören bir nesil.

Şimdiye kadar zamanı durduracak bir mekanizma icat edilmedi. Ama, ilmin maratonunda koşacak çocukları yetiştirmek için henüz zamanımız var.

Saygılarımla

E. Ülger