Mustafa Armağan’ın ‘Buna da gördük’ Paylaşımına Cevap

Günümüz Türkiye’sinde Atatürk’e saldırmanın artık bir meslek haline dönüştüğünü burada tekrar belirtmemize lüzum yoktur sanıyoruz. Ancak bazı çirkin iftiralara da cevap vermemek, Atatürk’ü yeteri kadar tanıma şansına erişemeyen halkımızın kafasında ‘acaba doğru mu söylüyor’ kuşkusuna zemin hazırladığı da bir gerçek olsa gerek.

Derin Tarih Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Armağan’ı tanımayanımız yoktur. Kendisi Atatürk’e saldırma mesleğini icra edenlerin başında geliyor. Çıkardığı Derin Tarih dergisi haricinde, sosyal paylaşım sitesi İnstagram’dan da görevini fazlasıyla yerine getiriyor desek, sanıyoruz abartmış olmayız. Gerçi, bu şahıs, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik yaptığı eski paylaşımları silse de, sosyal medyada dolaptan çıkarılıp ısıtılan yemek misali ara ara tekrar servis ediliyor.

İşte o paylaşımlardan biri. 9 Haziran 1932 tarihli Serveti Fünün dergisinin kapağı. Dönemin Başbakanı İsmet İnönü’nün İtalya ziyareti sonrası Ankara’da Atatürk tarafından kabulü esnasında çekilen ve ikilinin kucaklaşmasına ait anın fotoğraflı kapağını “Bunu da gördük” notuyla paylaşarak alçakça bir imada bulunduğu çirkin bir paylaşım.

Öncelikle, dergi gerçektir. Evet! Böyle bir fotoğraf da vardır, ama Mustafa Armağan’ın paylaştığı gibi photoshoplu değildir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, o gün İtalya’dan gelen İsmet İnönü’yü trenden iner inmez sarılıp öpmüştür.

Öpmüştür ama, elbet Armağan’ın ima ettiği şekilde değil.

Dergiye kapak olan fotoğrafın 1 saniye öncesinde apaçık görülmektedir.

Bunun dışında, hemen altta, dergide çıkan o fotoğrafın, yani öpüşüp tokalaşma anının da Mustafa Armağan tarafından buğulandırılmamış hali elimizdedir.

Şimdi soruyoruz. Armağan’ın sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafla, diğer fotoğrafların uzaktan yakından alakası var mıdır?

Tabi ki yoktur! Gerçi bizim buralarda ‘bir insanın fikri neyse zikri de odur’ derler.

Sanıyoruz ki, Mustafa Armağan bu paylaşımıyla, zikrini de apaçık belli etmiştir .