Latife Hanım’ın Vefatı Haberi

Latife Hanım 1975 yılında vefat ettiği zaman, kendisi hakkında bazı gazetelerde çıkan yazılar

(3 Temmuz 1975 – Milliyet Gazetesi)

Latife Hanım Vefat Etti Atatürk’le iki yıl evli kalan Latife Hanım’ın cenazesi bugün Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazından sonra kaldırılacak.

Latife Hanım 1975 yılında vefat ettiği zaman. Milliyet gazetesinde çıkan yazının küpürü.

İki yıl kadar Atatürk’le evli kalan Latife Uşşaki, dün gece sabaha karşı kalp yetersizliği sonucu ölmüştür.

75 yaşında bulunan Latife Hanım’ın cenazesi bugün Teşvikiye Camii’nden öğle namazından sonra alınarak Edirnekapı’daki şehitliğinde toprağa verilecektir.

Atatürk, İzmir’in tanınmış ailelerinden Uşakizadeler’in gayet iyi yetişmiş, birkaç dil bilen, kolej mezunu kızı “Latife Hanım”ı 1922 yılında İzmir’deki konaklarında misafir kaldığı sırada tanımıştı.

Düşmanın denize dökülüp İzmir’in ve Anadolu’nun Yunanlılardan kurtarılmasından sonra Mustafa Kemal, 29 Ocak 1923’te Latife Hanım’la evlenmiş, yurt gezilerinde bir süre eşi ile beraber bulunmuştu. Ancak Devlet Başkanı Atatürk’ün bu evliliği uzun sürmemiş 5 Ağustos 1925 tarihinde Latife Hanım’dan, anlaşamadıkları nedeniyle ayrılmıştı.

Bu tarihten sonra Latife Uşşaki tam 50 yıl bütün ısrarlara rağmen hiç kimse ile evlenmemiş, Atatürk’ün hatıraları ile baş başa, bir kenara çekilip sakin bir hayat sürmüştü.

Latife Hanım kendisine gerek iç basından, gerekse dış basındaki ünlü gazetelerden yapılan hatırat yazması yolundaki teklifleri de büyük meblağlar verilmesine rağmen kabul etmemişti.