Kıyafet Devrimi Sonrası Gazi’nin İlk Gezisi

Gazi Mustafa Kemal Paşa 23 Ağustos 1925 tarihinde Ankara’dan Kastamonu’ya yola çıktı. Amacı Kıyafet Devrimi’ni gerçekleştirmekti. 23 Ağustos – 1 Eylül 1925 tarihleri arasındaki bir haftalık zaman içinde Kıyafet Devrimi’ni gerçekleştirdi. Halkın arasında bizzat bulunarak ve modern kıyafetlerle örnek oluşturmak suretiyle; Türk halkının modern kıyafetlere geçmesini sağladı.

Gazi Paşa’nın Kıyafet Devrimi’nden sonraki ilk yurt seyahatinin tarihi üç hafta sonraydı. Bu defa 20 Eylül – 22 Ekim 1925 tarihleri arasında sürecek bir aylık seyahate daha çıktı. 20 Eylül’de Ankara’dan yola çıkarak Bursa – İzmir ve ardından Konya’ya gidecekti. Seyahatinin en önemli amaçlarından biri; yapmış olduğu devrimleri benimsetmek ve devrimler hakkında halkı bilgilendirmek ve aydınlatmaktı.

Ekteki Son Saat gazetesi 25 Eylül 1925 tarihli olup; Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın söz konusu seyahatini birinci sayfadan fotoğraflı haberle tam sayfa olarak duyurmaktadır.

Bu seyahate ait çeşitli fotoğraflar

Gazi Mustafa Kemal Atatürk İstanbul’dan gelen karşılama heyetiyle birlikte. Bursa gezisi sırasında Mudanya’da 23 Eylül 1925

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Bursa gezisi, Reşit Paşa gemisi, 23 Eylül 1925.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk İstanbul’dan karşılamaya gelen Hanımlarla, Bursa gezisi, Reşit Paşa gemisi, 23 Eylül 1925.