Keşke Yunan Galip Mi Gelseydi?

Keşke yunan gelseydi, hee gelseydi, mum gibi olacaktın mum..

Bırak okumayı, senin için açılan millet mekteplerine gitmeyi, köyünde enstitü kurulmasını, aha böyle mum gibi olacaktın yunan galip gelseydi ki zaten sen Sevr madde 73 ve 79a göre Türk değil, yunan uyruğuna geçecek ve yunan anayasasına tabi olacaktın..

Kurtuluş savaşı, işte bu durumdan kurtulmak için yapıldı.. Utanmazlara bakar mısınız?

Keşke yunan galip gelsydi de, halifelik devam etseydi diyor.. Yahu yunan gelmiş benim nenemin evine dayanmış, halife nerdeydi o sırada?

Milletin ırzı, namusu, inancı, bayrağı, milli şerefi, ayaklar altına alınırken neredeydi bu makam? 1918 Mondros ateşkesinin 5. ve 20. maddelerinde, Osmanlı ordusu terhis edilecek diyor… Bunu imzalayanlar benim dedelerim değil, bizzat padişahın kendisiydi..

Kendi ordusunun terhisi anlaşmasını imzalayan bir yönetici… Osman gazi, Orhan gazi, Fatih Sultan nere, bu anlaşmaya imza atan adam nere! Kendi hanedanının yüz karası… Bugün keşke yunan galip gelseydi diyen insandan daha hain biri olabilir mi?

Düşünsenize, memleket işgal altında, artık toprakların senin toprakların olmaktan çıkmak üzere, sen artık ya katledileceksin, ya sürüleceksin, anneni babanı, çocuklarını gözlerinin önünde katlediyorlar, tecavüz ediyorlar(kendi kitaplarında yazıyor, yaptık diyorlar, örneğin Tasos Kostopulosun kitabı) ve böyle sefil, rezil bir durumdayken, ailen katledilirken, sen senin başına bu işleri açan halife hazretlerinin huzurunu, rahatını, onun makamını düşüneceksin?

Bunu diyen hain, ya istiklal ya ölüm diyen Türkü hiçbir zaman anlayamaz! İstiyorlar ki, biçare köylünün ayağına enstitü getiren, onu millet mekteplerinde okutup adam eden Atatürk e sövelim, bizi sefil perişan edenlere ise alkış tutalım!

Bakınız İzmir saat kulesi var fotoğraflarda… Hemen yanındaki binayı tanıdınız mı ? Üzerindeki bayrak, bu memleketi kimlerin yönettiğinin ispatıdır…

Bu fotoğraflardan, yunan arşivlerinde tonla var.. Bunlar yalnızca birkaçı… Onlar bu fotoğraflarla bileylenirken, milliyetçi duyguları alevlenirken, sen kalk keşke yunan gelseydi de…

E. Özel