Kemâlistler kimlerdir?

Kemâlistler kimlerdir? Yobazların, devşirme ve türedilerinin sık sık dillendirdiği; ‘Kemalistleri’ dinsiz hâtta ve hâtta vatan haini olarak gösterip milyonlarca gencin beyinlerini yıkadığı günümüzde ‘Kemâlistlerin’ aslında kim olduğu sorusunun cevabını gelin hep beraber bulalım:

17 Eylül 1922’nin L’Illustration dergisi…

Yani Büyük zaferden yalnızca birkaç gün sonra dış basında zaferi anlatan yazılı ve görsel bir belgeyi görüyoruz. Kapağında Mustafa Kemâl ve İsmet Paşa var. Fransızlarca notlandırılmış bu fotoğrafın altında yer alan ‘Kemâlist‘ yazısına dikkât!

Açıkça görülmektedir ki Kemalistler, İzmir’e giren Türk Süvari birlikleridir, Türk halkıdır, Fransızların deyimiyle Mustafa Kemâl Paşa’dır, Türk milliyetçileridir.. Kurtuluş Savaşını verenlerdir…Bugün toplumun bir kesimi, diğer bir kesimi ‘Kemalist’ kelimesiyle aşağıladığını sanmakta…

Aslına bakarsanız sanmıyorlar…Bilerek söylüyorlar…öyleyse Kurtuluş Savaşı’nı emperyalizme karşı verip kazandığımız o yıllarda tüm dünya bizi ‘Kemâlistler’ olarak görürken bugün içimizdeki ‘Kemalist’ düşmanları pekâlâ Atatürk’e ve Türk ordularına yenilen düşmanın uşakları değil midir?

 

One thought on “Kemâlistler kimlerdir?

Yorumlar kapatıldı.