Gözler Neden Kapalı?

Yukarıda paylaştığım fotoğrafın orijinalini yaklaşık 20 yıl kadar önce ilk defa gördüm. Müzayede sırasında ve bir grup basın fotoğrafı arasındaydı. Fotoğraf üzerinde adı yazılı olmayan, kim olduğunu belirleyemediğim bir foto muhabiri tarafından çekilmişti. Yayıncı notu ile foto rötuşları; söz konusu fotoğrafın gazetede yayımlanmış olduğunu gösteriyordu. Fotoğraf 1930’lu yıllara ait. Yer ve zaman bilgisi ise mevcut değil.

Fotoğrafı ilk gördüğümde; “talihsiz fotoğrafçının şanssız günü” diye yorumladım. Çünkü fotoğraftaki 10 kişinin 9’unun gözü kapalıydı ve böyle bir görüntüyü elbetteki hiçbir foto muhabiri çekmek istemezdi. Hatta istese bile; böyle bir pozu çekemez ve 9 kişinin aynı anda gözlerinin kapalı olmasını böyle denk getiremezdi.

Fotoğrafı yaşlı bir foto muhabiri büyüğüm açıkladı. Görüntünün böyle çıkmasında iki ihtimal var dedi. O tarihteki fotoğraf makinelerinde var olan; deklanşör ile el flaşı arasında ayarsızlık. Birinci ihtimal flaş deklanşörden bir saniye önce patlamış olmalı, ikinci ihtimal ise birden fazla flaşın aynı anda patlaması durumunda, gözlerin kapalı olduğu böylesi anlık görüntüler çıkabiliyormuş.

Fotoğrafta görülen kişiler soldan sağa:

Hariciye Vekili Doktor Tevfik Rüştü Bey (Aras), Orgeneral Kocaeli Milletvekili Ali Sait Paşa (Akbaytulgan) Washington, Moskova Sefiri, diplomat ve Milletvekili Ahmet Muhtar Bey, Ruşen Eşref Bey (Ünaydın), Başvekil İsmet Bey (İnönü), Tekirdağ Milletvekili Cemil Bey (Uybadın), Bahriye vekili İhsan Bey (Eryavuz), Gazi Mustafa Kemal Paşa (Atatürk), Salih Bey (Bozok), en sağda kim olduğunu tespit edemediğim bir hanım var. Fotoğrafta güzü açık çıkmış tek kişi.