Atatürk Florya'da tekne gezisine çıkıyor, 5 Ağustos 1936

Galatasaraylı Sporcu: Atatürk’le Beraber Kürek Çekmiştik

“Hiç unutmam, sene 1935 ve tarih de 29 hazirandı.. Galatasaray Lisesi son sınıf talebesi idim. Rahmetli Müdür Muavini Muhlis Peykoğlu, akşam çıkışta beni kapıda bekliyordu: ‘Yürü hadi gidiyoruz.’ dedi. ‘Nereye?’ sorusu cevapsız kalmıştı. Doğru Bebek’e gittik. ‘Tek çifteyi indir denize’ dedi.. Fıtayı denize indirdim. Ancak ondan sonra bana şu hususu açıkladı: 

Atatürk Florya’da, arkadaşları Kılıç Ali ve Salih Bozok ile yüzerken, 7 Temmuz 1935

‘Gazi, Florya’da bizi bekliyor, kürek çekecek.’ 

İşte, o zaman büyük bir heyecanın her tarafımı kapladığını hissettim. Adeta tir tir titriyordum. Bir motor bizi alıp Florya’ya götürdü. Köşkün önünde, fıtayı motordan denize indirdik. Biraz sonra Atatürk göründü. Ayağında lastik bir pabuç, elinde sigarası ve üstünde de slip bir yün mayo vardı. Gazi’yi ilk defa yakından görüyordum. Ne büyük insandı. Fıtaya bindi. Elli metre kadar kürek çekti, sonra yoruldu ve bana dönerek; ‘senin çok acayip bir sandalın var. Biraz sen kürek çek de göreyim.’ dedi. Tam 45 dakika Atatürk’ü dolaştırdım. İnsana müthiş bir hamle veriyordu. O zaman Türkiye rekoru bende idi. Eğer dakika tutulsaydı, muhakkak ki bu rekoru o anda çoktan egale etmiştim. Gazi, bu geziden pek çok memnun olmuştu. Köşkün rıhtımına çıkınca bana döndü; ‘Ne arzu ediyorsun?’ diye sordu.. 

Atatürk Florya’da, 7 Temmuz 1935

Ne isteyebilirdim. Zaten dilim tutulmuştu. O’nun varlığı benim için en büyük mükâfat değil miydi? ‘Sağlığınız Paşam’ dedim. Hangi kulüpten olduğumu sordu. Galatasaraylı olduğumu söyledim. ‘Bütün arkadaşlarının gözlerinden öperim. Türk gençliğinin spora karşı gösterdiği, arzuyu her zaman taktir ederim.’ dedi. Bizi eliyle selamladı. Hiç durmadan fıta ile Bebek’e kadar kürek çektim.

Atatürk Florya’da, arkadaşları Kılıç Ali ve Salih Bozok ile denizden çıkarken, 7 Temmuz 1935

Bebek’e geldiğim zaman, haberi duyan bütün arkadaşlar beni bekliyorlardı.. Sabaha kadar heyecandan, hiçbirimiz uyuyamadık.”

Atatürk Florya’da yüzerken. 7 Temmuz 1935

Cerrahi Profesörü Bedii Gorbon, sözlerinin burasında durdu. 1933 ile 1936 yılları arasında Kürek Şampiyonu olan Gorbon, tekrar anlatmaya başladı.

Atatürk Florya’da tekne gezisine çıkıyor, 5 Ağustos 1936

İKİNCİ HATIRAM

“Atatürk deniz sporları ile çok yakından ilgileniyordu. Bu yüzden 1936 yılında Galatasaray fıtaları, Florya’ya gitme emrini almıştı. Köşke gidince, Atatürk’e haber verdiler. Bu benim için büyük bir şeydi. Zira ikinci defa Gazi’nin huzuruna çıkacaktım.

Atatürk Florya’da Kılıç Ali ve Salih Bozok ile kayıkta, İstanbul, 7 Temmuz 1935

Biraz sonra Paşa, köşkten çıkarak, bizi eliyle selamladı. Biz de üç defa ‘sağ ol, sağ ol, sağ ol’ diye kendisine cevap verdik. Akşam olmuştu. Geri döndük. Atatürk’ün bir selamını alabilmek, bizim için en büyük mükafattı. Bir selam kafiydi…”

Atatürk Florya’da tekne gezisine çıkıyor, 5 Ağustos 1936

Bir kız babası, 48 yaşındaki Profesör Bedii Gorbon, 8 defa tek çifte, 2 çifte ve 4 tekte Türkiye şampiyonluğu kazanmıştı. Gorbon, Atatürk’le geçen hatıralarını çok iyi hatırlıyordu.

Devam etti:

Atatürk Florya’da tekne gezisine çıkıyor, 5 Ağustos 1936

ÜÇÜNCÜ HATIRAM

“Dolmabahçe ile Kuruçeşme arasında, İstanbul İzmit ekipleri müsabaka yapıyordu. İddialı bir yarıştı bu. Birden solumuzda İpar yatı ile Atatürk’ü gördüm. Yarışı takip etmek üzere gelmişti. İşte, O’nun bir kere daha spor âşığı olduğunu anladım. Tesiri bizde çok büyüktü…”

Sonra bir kere daha düşündü ve anlatmaya başladı..

Atatürk Florya’da, arkadaşları Kılıç Ali ve Salih Bozok ile yüzerken, 7 Temmuz 1935

DÖRDÜNCÜ HATIRAM

“İngiliz Kralı gelmişti. Moda’da yarışlar tertiplenmiş ve Atatürk, İngiliz Kralı ile bizi seyrediyordu. Müsabakalar sonunda kazananları kabul etti. Ata’yı bir defa daha görüyor ve elini sıkıyordum. Bu arada Gazi, Galatasaray kulübü ile yakından ilgileniyor ve deniz sporunu çok sevdiğini bize anlatıyordu. Sevincimiz sonsuzdu…”

Bedii Gorbon, sonunda hâtıralarından kurtuluyor ve “‘O’nu tanımak, O’nun iltifatlarına erişmek ne kadar büyük şey… Bu hatıralar nasıl unutulur…” diyordu.

Atatürk Florya’da, arkadaşları Kılıç Ali ve Salih Bozok ile denizden çıkarken, 7 Temmuz 1935

Kaynak: Her Yönüyle Atatürk, Avni Altıner, 

Haber Ajansı, Demir Feyizoğlu

Atatürk Florya’da yüzerken. 7 Temmuz 1935

One thought on “Galatasaraylı Sporcu: Atatürk’le Beraber Kürek Çekmiştik

Yorumlar kapatıldı.