Fransız Gazeteci: Dünyadaki Erkekler Arasında En Yakışıklı Olan Adam

3 Aralık 1921. Çankaya Köşkü Fikriye Hanım tarafında hale yola sokulup; dayanıp döşendikten sonra çok geçmemiş Fransız Gazeteci Bayan Berthe Georges Gaulis Köşk’te Mustafa Kemâl Paşa’yı ziyarete gelmiş ve Paşa tarafından kabul edilmiştir.

O kışta kıyamette Çankaya yokuşunu çıkmak kolay değildir. Köhne Mercedes arabanın tekerleklerine oradan buradan bulunan bez ve çaputlar sarılmış ve bin bir güçlükle bayan gazeteci köşke gelebilmiştir.

Mustafa Kemâl misafir gazeteci Bayanı dinledikten sonra kendi fikrini şu sözlerle ifade eder:

“Bugün ordu, bağımsızlık uğruna savaşıyor. Türk milleti aldatılmak istemiyor. Onun olumlu gerçekleşmelere ihtiyacı var… Boş hayaller bize çok pahalıya mal olmuştur. Ban Panislâmist değilim. Biz Türküz, hepsi o kadar. İyi Müslüman olarak kalmak bize yeter. Her şeyi Türk olma noktasında göreceğiz. Bu gerçekçi bir düşünüştür. İmparatorluğu yıkan ideolojiye karşı bir düşünüştür…”

Bayan Fransız gazeteci Mustafa Kemâl’le yaptığı görüşmeden çıktıktan sonra Fransız Gazetesi La Figaro’ya telgrafla şu haberi verir.

“Şimdi müthiş bir adamla görüştüm. Mavi gözlü, sarı saçlı. İnanamıyorum ve hayal âlemindeyim. Müthiş etkileyici. Sanırım şu anda dünyadaki liderler ve erkekler arasında en yakışıklı olan adam. Haberimi yarın geçeceğim.

İmza B.G. Gaulis”

Not:13 Aralık 1921 tarihli La Figaro gazetesinin bu nüshasını Yapı Kredi Bankası Kültür Yayınları Md. Ertuğrul Günay Bey’e verdim. Doğruluğunu oradan kanıtlamak mümkün.


Eriş Ülger