Evde Olduğumuz Şu Günler, Atatürk Kimdir Öğrenelim, Öğretelim Sayın Arkadaşlar

Atatürk kimdir öğrenelim, öğretelim sayın arkadaşlar. Evde olduğumuz şu günler, iyi bir fırsat ve işte size kısa ama güzel bir örnek…

Sakarya Savaşı öncesinde Atatürk’e başkomutanlık yetkisi verildiğini biliyoruz. Bu yetkinin anlamı, “Sözün kanun olması”dır… Bunu Atatürk söylüyor…

Lütfen çok kısaca hatırlatmama izin verin. Atatürk bu yetkiyi niye almıştı? Ordumuz Kütahya’da yenilince Ankara’nın düşme ve ordumuzun dağılma, dolayısıyla Anadolu’daki Türk devletinin tarihe karışma ihtimali doğdu. Yunan ordusu hiç beklemeden yenik ordumuzun üzerine yürüdü. Bu sebeple o kısacık süre içinde acil kararlar alınması lazımdı ve kararların bekletilmeden, bakanlar kurulu vb mercilere takılmadan uygulanması şarttı. Bu sebeple böyle sert bir yetki alıyor.

Alıyor ama mecliste tepkiler doğuyor. Niye? “Sözün kanun olduğu yetkiler” sadece diktatörlerde var da ondan. Oysa milletin meclisinde halktan alınan yetkiler KİMSEYE DEVREDİLEMEZ!… Doğrudur ve doğan tepkiler haklı. Peki Atatürk bu haklı tepkilere karşılık ne yapıyor biliyor musunuz?

“Ömrüm boyunca milli hakimiyetin en sadık bir kulu olduğumu millete bir defa daha gösterebilmek için bu yetkinin üç ay gibi kısa bir süreyle sınırlandırılmasını rica ediyorum.” diye meclis başkanlığına yazı yazıyor.

Yani kendisine verilen bu diktatöryel yetkileri kendisi kısıtlıyor! Bunu da millete olan sevgisi sebebiyle yaptığını söylüyor. Hem de Sakarya Savaşı öncesi!

Atatürk böyle bir adamdı. Atatürk’ü bilelim. Milletini onun kadar seven biri daha olmamıştır.

Bu bilgilerin kaynağını merak edenlere:

Nutuk…