En Kısa Tarih Ve Ekonomi Bilgisi…(Bana Ne Dolardan Diyenlere Okutalım)

Doların yükselmesinin sebebinden önce bilmemiz gereken, doların yükselmesinin hayra alamet olmadığıdır.. Dövize endeksli bir ülkede dolar yükseliyorsa, o ülke ekonomik çöküşe geçmiş demektir.. Önce bu gerçeği bilelim.. Neden? Kısaca okuyalım..

Dolar neden yükselir? Doların yükselmesinin sebebi, ülkeye doların girmemesi ve nadirleşiyor olmasıdır.. Daha önce mantar örneği vermiştik, bir kez daha verelim.. Matsutake mantarının kilosu 3000/4000 lira.. Normal mantar ise 15/20 TL.. Neden bu fiyat farkı? Çünkü matsutake mantarı nadir bulunuyor.. Her yerde bulunmadığı için, fiyatı pahalı ve gittikçe de pahalılaşıyor.. Her yerde matsutake mantarı olsaydı, yani miktarında artış olsaydı ne olurdu? Elbette normal mantar karşısında fiyatı düşerdi.. İşte dolar da aynen böyledir.. Türkiye’de piyasada bulunan toplam Türk parası miktarı, toplam amerikan parası miktarından fazla olunca dolar kıymetli hale geliyor ve fiyatı yükseliyor.. Peki buna nasıl dur denir? Nasıl ki matsutake mantarının miktarı yükseldiğinde fiyatı düşer demiştik, Türkiye’deki dolar miktarı yükselirse, fiyatı düşecektir çünkü artık nadir olmayacaktır.. Peki piyasadaki dolar miktarını nasıl artırabiliriz? Elbette üreterek! Üreteceğiz, ürettiğimiz mal ve hizmeti dış ülkelere dolar karşılığı satacağız, böylece ülkemize dolar getirdikçe, dolar bol bulunuyor olacak veee?? Türk Lirası karşısında doların değeri düşecek, kıymeti azalacak, fiyatı düşecek! Çünkü her yerde bulunabiliyor olacak!

Yani doların yükselmesi demek, o ülkede üretim yapılmıyor demektir, üretim gittikçe azalıyor, gittikçe dışa bağımlı olunuyor, ekonomi tükeniyor, zamlar geliyor, hayat pahalılaşıyor demektir.. Çünkü ekonomi dövize-altına endeksli.. Birkaç hafta önce ne oldu? Ekmeğin gramajı azaldı.. Daha da azalacak.. Ben dolar mı kullanıyorum? diyenler, bizler elbette dolar kullanmıyoruz fakat bize petrolü, otomobili satanlar dolar ile satıyor! Hastalandığımızda içtiğimiz ilacı satanlar dolar ile satıyor.. Samanı, mercimeği, nohutu, hatta yabancının kestiği eti bile dolarla alıyoruz… Yerli tohum yasaklandı, yahudiden tohumu dolarla alıyoruz.. Fakirleşiyoruz ve daha da kötüsü bağımsızlığımızı kaybediyoruz..

Peki sadece vergi alarak, hayal satarak, böğürerek, aldatılarak, o parti böyle bunlar şöyle diyerek bir ülkenin sonunda bulacağı ne olur? 30 Ekim 1918’de imzalanmış Mondros olur! Senin paşa gönlün ister inanır, ister inanmaz kardeşim fakat bu gidişin mutlak sonu Mondros Anlaşmasının maddeleridir, sonra Sevr olur! Öyle diriliş izleyerek üstesinden gelemezsin.. Çocuklarının bu acı son ile karşılaşmasını istemiyorsan, yarından tezi yok kendi halkınla barış, onu sev, onu say, birlik ol ve seni yönetenlerden fabrikalar açmasını, işsizliğe son vermesini iste, incik boncuk değil yüksek teknoloji mal üretimi yapıp dışarıya satmasını talep et.. Başka hiçbir seçeneğin yok kardeşim.. Kendi halkına hangi sebeple olursa olsun nefret kustuğun her gün, kaybeden sensin..

E. Özel