Emre Kongar ve Cemil Koçak’ın “Uydurma Uzaylı Yorum Atatürk’e Nasıl Atfedildi” Yazısına Cevap

Sevgili Atatürkçüler,

Sevgili Güzel İnsanlar!

Kasım 2002 tarihinde sevgili Mete Akyol “Bütün Dünya” dergisinde benimle yaptığı röportajda manevi annem Sabiha Gökçen’in bana verdiği notlardan istifade ile Atatürk’ün şu sözlerini de aktarmıştım.

Atatürk 9 Haziran 1936’da İstanbul’dan Ankara’ya giderken Eskişehir’e uğrar ve Eskişehir Uçak Mektebini de ziyaret eder. Bu ziyaret sırasında da şunları söyler veya anı defterine yazar:

“Geleceğin en tehlikeli silahı da aracıda hiç kuşkunuz olmasın ki uçaklardır. Bir gün insanoğlu uçaksızda göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de Ay’dan bize mesajlar yollayacaktır.
Bu mucizenin gerçekleşmesi için 2000’li yılları beklemeye gerek kalmayacaktır. Gelişen teknoloji bize daha şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise, Batı’dan bu konuda geri kalmamayı temindir.”

Atatürk

Bu yazımın üzerinden bir sene, iki sene, beş sene değil sevgili Atatürkçüler, tam 13 sene sonra ve en mühimi de Atatürk karşıtları egemenliği zirve yaptığı tarih de yani 25 Temmuz 2015’de Star yazarlarından tarih bilgisi kendinden menkul Sayın Cemil Koçak adında biri çıkıp Sayın Emre Kongar’dan da yazdıkları hakkında destek alarak “Uydurma Uzaylı yorum Atatürk’e nasıl atfedildi” bir diye bir yazı yazıyor.

Şüphesiz Gardrop Atatürkçüleri bu sözlerin Atatürk tarafından söylenmediğini iddia edebilirler.

Ancak onlara üzülerek söylemek isterim ki, Atatürk bu sözleri söylemiştir.

Kanıt?

1- Bilgi kaynağı birinci el: Sabiha Gökçen.

2- Yazının ifade ediliş tarzı, Atatürk’ün üslubuna bire bir uygun.

3- Sabiha Gökçen’in Atatürk hakkında yazdığı kitapta da bu sözleri onaylar ifadeler vardır.
Vatan haini Vahdettin’in “Vatan haini olmadığını” ileri sürecek kadar Atatürkçü olan Sayın Emre Kongar’ın yazar Cemil Koçak’a destek vermesi yadırganmamalı. Yadırganacak olan husus, benim yazımın yayınlanmasından 13 sene sonra hangi akla hizmetle, Atatürk’ün bu sözleri söylemediğinin ileri sürülmesi. Adama sormazlar mı?

1- Madem dediğiniz gibiydi de 13 senedir cevap vermek ve bu sözlerin uydurma olduğunu iddia etmeniz için hangi nedenle 13 sene beklediniz. O tarihler de, Ay’da mıydınız?

2- Aradan 13 sene geçtikten sonra hangi nedenle bunun doğru olmadığı iddiasını ileri sürme ihtiyacı duydunuz?

3- Yazmayı okumayı bu 13 sene içinde okuduk öğrendik o nedenle cevap vermekte geç kaldık diyorsanız elbette buna verilecek cevap yok.

Ayrıca “Atatürk’ün Türkçesi böyle berbat değildi” diyen Prof. Dr. Sayın Emre Kongar’a da sormak isterim. Fevkalâde bir Türkçe ile yukarıdaki tümceyi söyleyen Gazi’nin Türkçesinin neresinin berbat olduğunu açıklayabilir mi?

(Not: Atatürk’ün bu cümleyi söylemediği iddiası! Sonradan uydurulmuş” demek, kocaman bir cumhuriyet tarihi yalanıdır.)

Sizlere Sevgi,

Eriş Ülger