Elinde Düzenli Ordu Bile Yokken, İngiliz Muhabire “İngiltere’yi Cezalandıracağım” Diyen Adama “Atatürk” Denir!

Mustafa Kemal Paşa’yı İngilizlere yakıştıran hakiki İngiliz hayranlarına gelsin bu haber. Kemal Paşa, İngilizlerin İstanbul’u işgal etmesi sebebiyle tam 100 yıl önce bugünlerde ”İngiltere’yi cezalandıracağım.’‘ açıklaması yapıyor, hem de İngiliz muhabire… İstanbul’un işgalinden, Türkiye’nin yıkımından ve İslamiyet’in ezilmesinden ve hatta sözde Ermeni olaylarından İngiltere’yi sorumlu tuttuğu aktarılan Gazi Paşa’nın açıklaması kısaca şöyle veriliyor:

“I WILL PUNISH ENGLAND”

‘İngiltere’yi cezalandıracağım. İngiltere kimle karşı karşıya olduğunu bilmiyor. İngiliz sömürgeleri içinde bir ihtilali başlatma gücü benim elimde. Bizleri ‘asiler’ ve ‘maceracılar’ olarak göstermek faydasız. Biz gerçek Türkiye’yi temsil ediyoruz. Tüm olanlar müttefiklerin suçudur.”

Bu haber, tek bir Britanya gazetesinde bile verilmemiş. Herhalde utandılar. Fakat bütün Avustralya basınında çıkmış hem de İngiliz muhabir kaynak gösterilerek. Merak edenler, 1920 olmak üzere 1 Mayıs The Mail, 3 Mayıs The Ballarat, 1 Mayıs Observer, 2 Mayıs The Sun gazetelerine bakabilir…