Cevat Abbas Gürer’in Kızı Sevda’nın Atatürk’le Bir Anısı

Bu yazı, Atatürk’ün yaverlerinde Cevat Abbas Gürer’in kızı Sevda Gürer imzasıyla 10 Kasım 1996’da Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlanmıştır.


Dostlarım bana “Atatürk’ün çok yakınında bulundun, o zaman çocuk olmana rağmen, kim bilir ne çok anın vardır; onları yazıp yayımlasana’’ diye sürekli ısrar edip beni yüreklendirdiler.

Ben de o büyük insanı ölüm yıl dönümü dolayısıyla özel olarak andığımız bugünlerde, bir anımı yazmaya karar verdim.

Yıl 1936. Biz ailece Florya’dayız. İngiliz Kralı VIII. Edward İstanbul’a büyük kurtarıcı Atatürk’ü görüp tanımaya geldi. Ertesi gün Florya’da çaya davet edildi. Biz de Kral’ı yakından görmek için; büyük ablam Necla, misafirimiz Melek Cevanşir, akrabamız Kemâl Gürhan ve ben, köşkün köprüsünün yanına gidip bekledik. Az sonra Atatürk ve Kral Edward köşkün kapısında göründüler. Her ikisi de gayet zarif ve şıktılar, bizim yanımıza geldiler. Anımsadığım kadarıyla Fransızca konuşuyorlardı. Bizler her iki devlet büyüğünü saygıyla selamladık. O zaman Florya’nın kumu (şimdikiler bilmezler) çok güzel, ince ve ünlüydü. Atatürk; ablamdan bir parça kumu alıp Ekselansları’na götürmesini istedi.

Rahmetli ablam (o zaman 18 yaşındaydı) elleri titreyerek, bir avuç kumu alıp, daha da yaklaşarak

Kral’ın beğenisine sundu. Edward kumu avuçlarına aldı ve çok beğendiğini söyledi. Bizler de, bu vesile ile koskoca İngiltere Kralı’nı yakından görmek olanağına kavuşmuş olduk. Yol üzerinde biriken halk “Yaşa, var ol“ sesleriyle, her iki devlet büyüğüne sevgi gösterilerinde bulundular. Onlar da, halkı selamlayıp, Florya Deniz Köşkü’ne döndüler. Sanıyorum ertesi akşam (ya da iki gün sonra) Kral Edward İngiltere’ye dönmek üzere Sirkeci’den trenle ayrıldılar, Küçükçekmece’den geçerken tren yavaşladı. Küçükçekmece ve Florya sakinleri, biz, çocuklar, gençler uğurladık Kral Edward’ı ve beraberindekileri.

Hey gidi günler hey! Sevgili Atatürk, sen döneminin en büyüğü idin. Seni tanımak, konuşmak, görebilmek için dünyanın her yerinden; krallar, şahlar, prensler, devlet başkanları, hep ayağına geldiler. Büyük Atatürk, sen aydınlıklar (nurlar) içinde yat!..


Sevda Gürer Tagay, Cevat Abbas Gürer’in kızı