Bu Yazıyı Mutlaka Bir Köşenize Not Edin

Saygın Okurlarım!

Aşağıdaki bu yazımı sadece okumakla yetinmeyin. Mutlaka bir köşenize not edin.

Not edin ki, tarihimizi çarpıtanlara gururla vereceğiniz cevabınız olsun.

Her zamanki saygılarımla.

Eriş Ülger
3 12 2017
Flensburg

Tarih 27 Ekim 1927. Yer Türkiye Büyük Millet Meclisi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin kürsüsünde, yeşile çalan mavi gözlü, sarıya yakın altın renkli saçları olan, Türk ırkının bir ferdi olmakla gurur duyduğunu söyleyen ve adı Gazi Mustafa Kemâl Paşa, Kurtarıp Kurduğu devletinin Cumhurbaşkanı olan, bir başka değimle çevresine ve ileriye ışık saçan bir İlâh vardı.

7 gündür insanüstü bir gayretle okuduğu “Büyük Nutku”nun sonlarına gelmişti.

19 Mayıs 1919’dan, 29 Ekim 1923 gününe kadar geçen olayları, yaşadıklarını ve kendisine zalimce yaşatılanları, sade ve duru bir dille ama ara ara heyecanlanarak ara ara gözleri buğulanarak anlatıyordu.

Okuduğu her satır gerçek ve yaşanmıştı.

Bazı cümleleri ve yaşadıklarını dile getirirken boğazı düğümleniyordu.

Hele en yakın arkadaşlarının ihanetlerini, TBMM çatısı altından kendisinin atmak istenilmesi olaylarını anlatırken, yüreğindeki hüzün tarif edilir gibi değildi.

Bunlar ve benzeri duygular bir haftadır durmaksızın okuduğu ve şu anda da sonlarına doğru yaklaştığı kitabının, heyecan, sevinç, acı, üzüntü, keder, umutsuzluk, karamsarlık dolu sayfalarını geride bıraktıkça, Paşa sanki yaşından çok daha genç çok daha dinç, o otuzlu yaşlarının gücüne dönüyordu.

Ara ara çileli günlerini olduğu gibi mutlu anlarını da kedisini can kulağı ile dinleyen tüm Meclis üyeler ile paylaşıyordu.

Bir ara elinde okuduğu notları önündeki kürsünün üzerine koydu. Yorgun ama kararlı gözlerle önündekileri tek tek süzdü.

Sanki o an bu günleri görüyordu.

Sanki o tarih 27 Ekim 1927 değil de 27 Ekim 2017 idi.

İşte o an, Büyük Nutku’nun şu satırlarını Meclis çatısında yankılar yapan bir ses tonu ile kendisini heyecanla dinleyenlerin yüzlerine bakarak, şöyle seslendiriyordu.

“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”

27 Ekim 1927
Gazi Mustafa Kemâl
T.C. Cumhurbaşkanı