Bize ‘Yalancı’ Dediler!

Muhterem bir abimizin sayfamıza gelip bize yalancı demesi üzerine şöyle bir paylaşım sunalım kendisine..

Muhterem diyor ki, 90 senedir yalan dolan tarih anlatılmış..

Aslında 1938’den sonra, gerek Fulbright, gerek Truman anlaşmaları gereği Türk eğitim sisteminin amerikanın kontrolüne geçtiği doğrudur.. Bundan zaten muzdaribiz.. Ancak muhterem başka türlüsünü söylüyor..

Biliyorsunuz işte hani keşke yunan galip gelseydi de osmanlı, hilafet vs devam etseydi diyenlerden… Şimdi muhtereme sunalım ve soralım…

İlk gördüğünüz bilet, 1908 Çanakkaleden bir bilet.. Öyle piyango bileti değil, Çanakkalede Fransız Hristiyanlardan, roman Katoliklere destek olmak için düzenlenmiş bir bağış sistemi.. Arşivlik fotoları kurcalayanlar mutlaka diğerlerine denk geleceklerdir.. Şimdi bu nasıl bir hilafetti?

Bir sonraki fotoya bakınız, bir papaz Gelibolu katolik okulunun önünde yürüyor! Sene kaç demişler? 1922… Yani Kurtuluş Savaşının bittiği sene.. Artık şutlanmak üzereler memleketten.. Bu nasıl hilafetmiş böyle?

Geçelim bir sonrakine… Fransız yönetimi ve işgali döneminde Çanakkale limanı diyor…Sene kaç? 1922.. İyi de hani 1915 yılında bu adamlar geçememişti Çanakkaleyi? Yaklaştır fotoyu, az ilerde Fransız bayrağını göreceksin… Demek ki neymiş? Mondros ve Sevr ile memleketi teslim etmişiz!

Bir sonraki fotonun sol köşesinde ne yazıyor? Gelibolu-Yunanistan demişler… Orası neresi derseniz, orası Çanakkale gümrük…

Geçelim diğer fotoğrafa; bakınız yine Çanakkale tarih 1908, o gördükleriniz Çanakkale’deki yöneticiler.. Baya bildiğiniz devlet kurumlarında görevli kişiler.. O nasıl oldu ya?? demek yok, Islahat fermanından sonra Sırpı, Rumu, frengi daha fazla isyan etmesin diye devletin bütün kademelerine bunlardan aldı Osmanlı…

Hemen diğer fotoğrafa bakalım şimdi, ne diyor? Gelibolu-Yunanistan! O gördüğünüz askerler, Fransız işgal askerleri.. Hani hilafet nerededir? Gören var mı?

Bakınız sadece 1 şehirin birkaç fotosunu paylaştık bir de diğer şehirleri görün siz..

Bırak hilafeti, sokakta Türk göremezsiniz Türk bayrağı göremezsiniz..

Bir zahmet hilafet ile yönetildiği söylenen Osmanlı’nın şu durumunu birileri açıklasın da biz de öğrenelim…

Boşuna nefret etmiyorlar Atatürk‘ten, çünkü O’nun başlattığı milli mücadele sonunda bu memleket Türk olmuştur..

E. Özel