Beylerbeyi Sarayı’nda Atatürk’ün Fotoğrafını Çeken Selahattin Giz’in Şansızlığı

1936 yılının 2 Eylül’ünü 3’e bağlayan geceden bir fotoğraf görüyoruz. Atatürk dahil herkes neşeli, fakat bir kişi hariç: Selahattin Giz.

Yani şuan ekranlarınızda gördüğünüz fotoğrafı çeken zat-ı muhterem. O dönem hareketli fotoğrafları çekmek oldukça zordu. Yani bizim fotoğrafçılar için zordu desek belki daha yerinde olur. Çünkü o gece Beylerbeyi Sarayı’nda Selahattin Giz’in dışında, hareketli fotoğraf çekebilen flaşlı modern makinaya sahip bir de Alman gazeteci vardı.

Atatürk’ün dans ederken fotoğrafını çeken Alman gazeteciyi gıptayla izleyen fotoğrafçımız Selahattin Giz, doğruca Başyaver Celal’de soluğu alır. ‘Aman efendim Atatürk’ün dans ederken fotoğrafını çekiyorlar, ben de çekebilir miyim’ felan der, tabi burada maksadı Başyaver Celal’i uyararak fotoğraf çeken Alman’a mani olmasını sağlaması; kısacası Selahattin Giz’in 1981’de bir TV programında itiraf edeceği üzere ‘kıskançlığıdır’.

Atatürk Beylerbeyi Sarayı’nda düzenlenen, Balkan Ülkeleri halk oyunları ekiplerinin katıldığı festivalde. (2-3 Eylül 1936)

Başyaver Celal ‘Atatürk demokrat bir devletin, demokrat cumhurbaşkanıdır, reisidir, gayet tabi her yerde resmi çekilir’ demesiyle umduğunu bulamayan Selahattin Giz aniden Atatürk’e yönelir ve bu fotoğrafı çeker. Dolayısıyla Atatürk’ün bu fotoğrafta net görünmemesinin sebebi dans etmesi değil, fotoğrafçımızın modern bir makinaya sahip olmamasıdır.


Selahattin Giz

Selahattin Giz Kimdir?

1914 yılında Selanik’te doğdu. Ailesi Balkan Savaşı sonrası İstanbul’a göç etti. Galatasaray Lisesi’nde öğrenciyken babasının hediye ettiği Laika marka küçük makineyle fotoğraf merakı başladı. Liseden sınıf arkadaşı Doğan Nadi ile beraber fotoğraf çekmeye başladı. Lise diplomasını aldığı gün hocası ve Cumhuriyet gazetesi yazıişleri müdürü Abidin Daver onu işe aldı ve dönemin efsane foto muhabiri Namık Görgüç’ün yanında gazeteciliğe başladı.

Faik Şenol, Faruk Fenik ve Müeddep Erkmen ile birlikte Basın-Foto adlı bir ajans kurdu. 1973 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nden emekli oldu. 1985 yılında Burhan Felek Hizmet Ödülü’nü aldı. Basın Şeref Kartı sahibi olan Selahattin Giz, 43 yılı Cumhuriyet gazetesinde olmak üzere, 50 yılı aşan fotoğraf mesleğinde Atatürk ve İstanbul fotoğraflarından oluşan zengin arşiviyle tanındı.

Kendi deyişiyle “Sefil’den Safir’e kadar” her türlü insanı görüntüledi ve her türlü oayın fotoğrafını çekti.

Yaklaşık üç bin fotoğraftan oluşan Atatürk arşivinin en meşhur fotoğrafı, Atatürk’ün Ankara’ya giderken ay yıldızlı tren camının ardından istasyonda kendisini uğurlayanlara ayakta baktığı portresidir.

Eski futbolcu ve teknik direktörlük yapan Bülent Giz’in ağabeyidir.

Galatasaray taraftarı olan Selahattin Giz 20 Şubat 1994 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Vefatında tabutuna Galatasaray bayrağı ile birlikte Türk Bayrağı sarıldı.