Ben Eğilmem

Asaf İlbay anlatıyor:

“Evimizin bahçesi büyüktü. Sık sık mahalle arkadaşları toplanır ve o zamanlar Selanik’te çok moda olan ‘mancınık’ oyununu oynardık. Bu bir nevi ‘birdirbir’ oyunuydu. Bir kişi eğiliyor ve diğerleri sırayla üzerinden atlıyorlardı. O, oyuna iştirak etmezdi ama seyrine de bayılırdı. Hele içimizde düşenler falan olursa, keyfine diyecek olmazdı. Bir gün kararlaştırdık, yaka paça onu zorla oyuna soktuk. Sırayla hepimizin üzerinden atladı ve sıra kendisine gelince, eğilmeden dimdik durdu ve:

-‘Haydi atlayın!’ Dedi.

Biz başını yere doğru eğilmesi için ısrar ettikçe, O:

-‘Ben eğilmem! Böyle atlarsanız atlayın’ diyordu. Bir türlü razı edemedik.”

Kaynak:Niyazi Ahmet Banoğlu, Nükte ve Fıkralarla Atatürk, Cilt I,İstanbul 1967, s. 2

Atatürk Ankara’ya gelen Eski Afgan Kralı Amanullah Han ile Çiftlikte. Asaf İlbay hemen aralarında gözlüklü olan.(25 Şubat 1930)

Asaf İlbay kimdir:

Süleyman Asaf İlbay, (d. 1882, Selanik) – (ö. 13 Ocak 1957), Türk siyasetçi.

Hendese-i Mülkiye-i Şahane Mektebi mezunudur. Şehremaneti Heyeti Fenniye 3.ve 2.Şube Mühendisliği, Ankara Turuk ve Maabir Müfettiş Muavinliği, Aydın-Konya-Adana-Adalar Müfettiş Yarımcılığı, Hüdavendigar-Aydın-Çanakkale-Balıkesir Müfettiş Yardımcılığı, Bitlis Nafıa Başmühendisliği, Halep Belediye Başkanlığı, 4.Çölordusu Başmühendisliği, Bayındırlık Vekaleti Bayındırlık Umum Müdür Yardımcılığı, Konya Ovası İrva ve İska İşletme Müdürlüğü, Bayındırlık Umum Müdürlüğü, Ankara Şehreminiliği, TBMM III. Dönem (Ara Seçim) Bilecik Milletvekilliği yapmıştır. Harp Madalyası sahibidir. Evli ve beş çocuk babasıdır.