Bak şu Mikrobun Yaptığına?.. Grip Mikrobu Şehir Tiyatrosu Sahnesine Neden Bulaşmış?

Gazeteci, yazar İsmet Hulusi İsmet (1906-1965) anlatıyor:.

“Mektep mektep, kahve kahve, sinema sinema dolaşmaktan haz duyan grip mikrobu, Tepebaşı tiyatrosunun önünden geçiyordu. Antre de bir kalabalık gördü. Kalabalık arasına sokuldu; sordu:

– Burası neresi?

– Şehir Tiyatrosu!

– Burada ne var ki, bu kadar kalabalık toplanmış?

– Asmode aynanıyor.

– Grip mikrobu merak etti;

– Hele bir de ben göreyim!

Diyerek, antredekilerden birinin paltosunun bir kenarına ilişti. Kapıdaki kontrole görünmeden biletsiz olarak salona girdi. Beş perdelik temsili birinci perdeden beşinci perdeye kadar seyrettikten sonra:Etrafındakilerin yüzlerine baktı:

– Nasıl beğendiniz mi?

Çoğu:

– Beğenmedik!

Dediler.. çok azı:

Beğendik!

Cevabını verdiler, grip mikrobu:

– Bilirsiniz, dedi, benim azlıkla başım hoş değildir. Daima çokluktan hazzederim. Bundan dolayı şimdi de çokluk tarafını itizam ediyorum. Söyleyin bakalım bu eser yeni mi başladı:

– Hayır bir aya yakın zaman oluyor?

– Herkes bunu methetti mi?

– Pek metheden olmadı.

– Peki niye hala değiştirmezler?

– İşte onu bilemeyiz!

Grip mikrobu güldü:

Çok sabırlı şeylermişsiniz.

– Elimizden ne gelir ki?

– Sizin elinizden bir şey gelmezse de benim elimden her şey gelir.

Grip mikrobu bir anda ortadan kayboldu. Gözle görülemediği için onun sahneye doğru ilerlediğinin farkına varamadılar. Grip mikrobunun Şehir Tiyatrosu’nda Asmode’yi seyrettiğinden bir gün sonra gazetelerde şu yazıyı okuduk:

“Şehir Tiyatrosu dram kısmının artistleri grip hastalığına tutulmuş olduklarından François Mauriac’tan tercüme edilen ve bir aya yakın bir zamandan beri temsil edilen Asmode dün gece temsil edilememiştir. Bu gece temsil edileceği de şüphelidir.”

İsmet Hulusi

Son Posta gazetesi, 12 Ocak 1939, sayfa: 6

François Mauriac’ın Asmode adlı eseri bu tarihten bir yıl önce İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda 1938’de de temsil edildi. Gazeteci, yazar İsmet Hulusi İsmet Asmode’nin temsil edilişini anlatan güzel ve açıklayıcı bir yazıyla eseri canlandıran sanatçıları methetti.
Bkz: “Şehir Tiyatrosunda Asmode” Son Posta gazetesi, 29 Aralık 1938, sayfa: 7