Atma Hamidiye atma din kardeşiyiz. Ula şapka da giyeceğiz, vergi de vereceğiz!”

Fotoğrafımız 1930’ların Rize’sinde çekilmiş…Hani şu 1925’de meşhur ‘Hamidiye’ zırhlısının bombalayıp taş üstünde taş bırakmadığı iddia edilen Rize… Hani şu; sarık yerine şapka takmak istemeyen alimlerin tepesine bomba yağdırılıp, sağ kalanı yakalanarak asıldığı iddia edilen Rize…ama ne asılma! Öyle böyle değil, şapka takıp tekrar asmışlar! Yetmemiş, cansız bedenlerini şapkayla, zalimce cenaze namazlarını bile kıldırmadan gömmüşler. Mübalağa yapmıyoruz. Bunu biz de uydurmuyoruz. Onların iddiası.

Her zaman söylüyorum. Fotoğraflar geçmişi yansıtan en önemli belgelerdir. Rize’de alimler asılmadı deyip, o yılların mahkeme kayıtlarını; asılanların isim isim listesini ve uğraşlarını onlarca sayfada yazıya dökseniz dahi, şu tek fotoğraf karesinin anlattığını ve verdiği mesajı, Cumhuriyet Tarihi yalancılarının o küçük beyinlerine sokamazsınız.

Şimdi dikkatlice fotoğrafa bakıyoruz..Görüldüğü gibi din adamları gayet rahat, milli bir bayram kutlamasındalar. Peki sormazlar mı, hani asılmıştılar? Hani memlekette din adamları yoktu? Hani Kur’an okumak yasaktı?

Bu fotoğrafı yobazlara gösterin; gösterin ki “gerçek din adamlarının sarığına dokunulmadığı, bilakis vergi vermemek için ‘din elden gidiyor’ yaygarası koparan, Osmanlı döneminde askere gitmemek için hoca kılığına giren ve Kurtuluş Savaşı’nda düşmanın safında bulunan tüm çakma sarıklı devşirmelerin yargılandığı gerçeğini artık o kalın kafalarına soksunlar…

Not:Yargılandı diyorum çünkü mahkemeler sonucu asılanlar bir elin parmağını geçmemişti. Öyle olmasa dönemin Rize’sinde bu kadar hoca ne arıyordu…