Atatürk’ün Yaveri Salih Bozok’un Az Bilinen 13 Fotoğrafı

Salih Bozok, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümü üzerine, “Başkomutan yaversiz gidemez!” diyerek uzun süredir planladığı intihar teşebbüsünde bulunan, kurşunun kalbini sıyırması nedeniyle hayatta kalan ve Atatürk olmadan geçen kısa yaşamı sonrası 25 Nisan 1941 tarihinde vefat eden, tabiri yerindeyse Atatürk’ün yaveri, dostu, sırdaşı, hayat arkadaşıdır. Atatürk’le olan dostlukları çok eskiye dayanmaktadır. O da Atatürk gibi, Selanik doğumludur. Yaşları da yakındır. Selanik’ten mahalle komşulukları, hatta uzaktan akrabalıkları bile vardır. İlk subaylık yıllarında beraberdirler. 1908’de hürriyetin ilanından sonra yolları yine Selanik’te kesişir. Atatürk’ün onu daha o yıllardan “ömür boyu yoldaş” olarak seçtiğini gösteren ilginç bir sahne vardır:

Selanik’te meşhur Olimpos Gazinosu’nda oturdukları bir akşam, Mustafa Kemal sofradaki dostlarına ileride nasıl iktidara geleceğini anlatır. Sonra da orada bulunanlara gelecekteki görevlerini açıklar. Masadakiler; Fuat Bulca, Nuri Conker, Fethi Okyar ve Salih Bozok hayretle izler onu. Herkese görev bölümü yapıldıktan sonra, sıra Bozok’a gelince, Salih der seninle hiç ayrılmayacağız. “Seni kendime yaver yapacağım.” Masadakiler sorar:

“Peki sen ne olacaksın?”

Yanıt kısadır:

“Ben, size bu görevleri verecek adam olacağım.”

Not: Fotoğraf ve belgeler Atatürk’ün sadık yaveri, dostu sayın Salih Bozok’un torunu Salih Bozok’un Facebook sayfasından alınmıştır.

Salih Bozok henüz Harp Okulu öğrencisi iken. (solda)
Atatürk’ün yaveri olduğu yıllarda Salih Bozok.
Salih Bozok tüm yaşamı boyunca neşeli simasıyla tanınırdı.
Salih Bozok
Salih Bozok çocuklarıyla beraber.
Salih Bozok Kılıç Ali ile beraber

Salih Bozok uçaktan iniyor. Kollarından tutanlar Kılıç Ali ve Hasan Rıza Soyak
Salih Bozok ve eşi
Salih Bozok’un bir portresi.
Salih Bozok Florya sahilinde.
Salih Bozok Florya’da, Atatürk ve Kılıç Ali ile yüzerken, 7 Temmuz 1935
Salih Bozok’un son fotoğrafı…