Atatürk’ün Yaşadığı Evler ve Eşyaları

TRT ekranlarında “Atatürk Evleri” adıyla ek­rana gelen belgesel filmde Atatürk’ün hangi yıllar­da hangi evlerde oturduğu sırasıyla gösterilmişti. Bu arada Atatürk’ün hayatında ve Kurtuluş Savaşı’mızda önemli yeri olan bazı eşyalar da tanıtılmış, Genel yönetmenliğini Behlül Dal’ın yaptığı belgeseldeki konuları Tarık Gürcan anlatmıştı. İşte o eşya ve evlerden bazıları:

Çankaya’daki Bağ evi:

Heyet-i Temsiliye kurulduktan sonra Ziraat Okulu’nda kalan Büyük Kurtarıcı daha sonraları bu binaya geçti. Çerkez Etem Atatürk’ü vurmak için bu binaya geldi ancak ilk konuşmasında bundan vazgeçti.

Alagöz Karargahı:

Atatürk, Sakarya Meydan Muharebesi’ni bu binadan idare etti. Polatlı yakınlarında Alagöz Köyü’nde bulunan bu evde Atatürk kaburga kemikleri kırıldığı zaman istirahat etti.

Tümen Karargahı:

Aslında bir köy evi olan bu bina Çanakkale Savaşı sırasın­da 19’uncu Tümen’in karargahı olarak kullanılmış. Mustafa Kemal Atatürk, Anafartalar Savaşı’nı bu binadan yönetmiş.

Şömineli yemek odası:

Atatürk’ün Alagöz Karargahı’nda kalırken üzerinde yemek yediği masa. Evde soba bulunmadığı için Atatürk ısınmak için arkada görülen köy ocağını şömine gibi kullanıyordu.

Toplantı masası:

Alagöz Karargahı’nda bulunan bu masa Kurtuluş Savaşı’nda önemli bir yer tutuyor. Atatürk yaralı olduğu için Sakarya Savaşı sırasında bu masada gizli şeyler konuşmuş.

Atatürk’ün telefonu:

Yine Alagöz Karargahı’ndaki bu telefon aynen saklanmış. Atatürk, Sakarya Meydan Muharebesi sırasında bu evden savaşın ka­derini değiştirecek çok önemli emirler vermiş

Ankara Garı:

Sakarya Savaşı kazanıldıktan sonra Ankaralılar üstte görülen bu binayı Milli Müdafaa Vekaleti’ne hediye ettiler. Vekalet de Başkumandanlık emrine verdi. Atatürk 1932 yılına kadar bu binada ikamet etti. Büyük Taarruz ve Cumhuriyet’in kuruluşunun planları burada yapıldı.