Atatürk’ün Viyana Gidişi Ve Karlsbad’da Tedavisi

Mustafa Kemal, Almanya dönüşünde İstanbul’a geldiğinde kendisinde bir rahatsızlık hissetmeye başladı. Onu muayene eden doktorlar sol böbreğinin rahatsız olduğunu söylerler. Bir ay kadar istirahat verirler. Ancak yapılan tedavi hastalığı tam olarak iyileştiremiyordu. Bir aralık düzelir gibi olmuş ise de sonra tekrar yatmak zorunda kalmıştır.

Resim: 15- Mustafa Kemal Karlsbad’da

Bunun üzerine doktorlar O’na tedavi için Viyana’ya gitmesi gerektiğini söylerler. Viyana’da kendisini muayene eden profesör onun Sanatoryum’da yatarak tedavi görmesini zorunlu görür (1 Haziran 1918). Bir ay kadar Viyana civarında bir Sanatoryum’da tedavi görür.

Sonra yine aynı profesörün tavsiyesiyle Karlsbad’a giden Mustafa Kemal (bk.Resim:15), buradaki kaplıcalarda günde bir iki defa sıcak su banyosu yapıyordu. Rahatsızlığı henüz tam geçmemişti ki, ülkeden bir telgraf alır ve geri dönmesi istenir. Bu arada Padişah V. Mehmet Reşat ölmüş (4 Temmuz 1918), yerine Vahdettin, “Sultan VI. Mehmet” unvanı ile tahta geçmiştir. Bu olayı öğrenen Mustafa Kemal, 27 Temmuz 1918 tarihinde Karlsbad’dan İstanbul’a hareket eder.

Resim:16 – Mustafa Kemal’in Karlsbad’da kaldığı otel