Atatürk’ün Söylediği İddia Edilipte Aslında Söylemediği İki Sözü

1- “Beni Türk Hekimlerine emanet edin”

Yüce Atatürk’ün böyle bir ifadesi hatta benzeri anlama gelecek bir söylemi yok.
Hastalığının son devresinde karaciğer iflas etme durumuna gelmiş, bütün vücudu rahatsızlığı nedeni ile kaşınırken ve de burnundan olur olmaz zamanda kan gelirken bunların nedenlerini sivrisineğe, güneş çarpmasına bağlayan müdavim doktorları için mi Atatürk yukarıdaki sözleri söyleyecekti.

2- “İstikbal Göklerdedir”

Atatürk’ün böyle bir sözü de yok. Bu anlama gelecek bir anlatımı yok mu? Var. Ama böyle bir cümlesi yok. Bu anlama gelecek ifadesini de yazayım:

9 Haziran 1936 Atatürk beraberindekilerle Eskişehir Tayyare Alayını ziyaret eder ve şu muhteşem tesbiti yapar:

“Geleceğin en tehlikeli silahı da, aracı da hiç kukunuz olmasın ki uçaklardır.Bir gün insan oğlu uçaksız da göklerde yüreyecek, gezegenlere gidecek, belki de Ay’dan bize sinyaller yollayacaktır. Bu mucizenin gerçekleşmesi için iki bin yılını beklemeye gerek kalmayacaktır.
Gelişen teknoloji bize daha şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise, Batı’dan bu konuda geri kalmamayı temindir!“

(Sabiha Gökçen’in notlarından ve Atatürk’ün İzinde Bir Ömür Boyu Böyle Geçti Kitabı, Prof. Dr. Utkan Kocatürk, Kaynakçalı Atatürk Günlüğü.

Şimdi gelelim Gazi Mustafa Kemâl ve Atatürk için söylenenlere. Kulaktan dolma değil. Yer ve belge bildirerek.

Şimdi başlıyoruz:

“Mustafa Kemâl Atatürk gibi bir insana bir daha rastlanmaz ve yeride doldurulamaz. Tarihsel büyüklüğünü değerlendirmek, geleceğin ödevi olacaktır.

L. Schimidt Dumont
Deutsche Allgemeine Zeitung
11 Kasım 1938

“Türk halkı en büyük insanlarından birini kaybetti. Atatürk, bir ulusun kader saatinde eyleme geçmek üzere gerekli emirleri verebilecek yetenekte doğmuş büyük insanlara arasındadır.
O! Türk tarihinin mükemmel kişilerindendir. Asker ve devlet adamı idi. 1918 yılından 1922 yılına kadar kazanmış olduğu zaferlerden elde ettiği defne yapraklarına, barış içinde yaşamasını gerçekleştirdiği defne yapraklarını da ekledi.”

11 Kasım 1938
Volkischer Beobahter
Deutschland

Küçük Asya’nın kalbinden doğan ve fraklı yağmacılara alayla gülerek, “BENİM İNSİYATİFİM VE ONAYIMIN DIŞINDA ALINAN BÜTÜN KARARLAR SADECE BİR KAĞIT PARÇASIDIR.” Diyen kişiden başka artık hiç kimse Türkiye’nin geleceğine inanmak istemiyordu. Büyük güçlükler altında, insan üstü başarılar elde eden, halkına, kendisine ve geleceğine inanmayı tekrar öğretebilen, Türk halkına en zor anında, Tanrı tarafından gönderilen bu insanın adı MUSTAFA KEMÂL PAŞA’dır.

Münchener Neueste Nachrichten
Deuschland
29 Mayıs 1921

MUSTAFA KEMÂL ATATÜRK! Türk Ulusu’nun onurudur. Özgür düşüncenin ve özgür inancın sembolüdür. Düşünceleri, ilimin ve bilimin ışıkları ile aydınlatılmış yeniliğe, medeniyete giden yoldur. ArTATÜRK, bir anlamda lâik Türkiye Cumhuriyetinin Bağımsızlığının ve Hürriyetinin garantisidir. ANITKABİR, Taştan ve mermerden yapılmış bir mezar değil, zeki ve çalışkan yüce Türk Ulusu’nun Atasına açtığı sevgi ve bağlılık dolu yüreğidir.

S. Eriş Ülger
10 Kasım 1994

Önemli not:
Almancadan yaptığım tercümeler tamamen aslına sadık kalınarak yapılmıştır.

Eriş Ülger