Atatürk’ün Şarkıcısı Ferit Tan

10 Kasım 1981, Akşam Gazetesi’nden


Yıllarca Atatürk’ün, sevdiği şarkıları onun huzu­runda seslendiren Ferit Tan, “Mus­tafa Kemal kadar musikiye ve sa­nata önem veren devlet adamı çok az bulunur” diyor.

20 yaşındayken Atatürk ile ta­nışan ve 12 yıl birlikte olan Ferit Tan, bugün 75 yaşında. Ancak 55 yıl önce Atatürk ile tanışmasını da­ha dün gibi anımsıyor.

ŞAKACI ÖNDER

Atatürk’ün zeybek oynarken düşürdüğü altın cep saatini alan ve hatıra olarak saklayan Tan, “manevi değeri büyük” diyor.

Hastalanana kadar Atatürk’ün yanında olup, onun sevdiği şarkı­ları söyleyen Ferit Tan’ın Ulu Ön­der ile ilgili çok sayıda anısı var… “12 yılın anısını birkaç satıra sığ­dırmak güç” diyen Tan, aklında ka­lan ve kendisini etkileyen Atatürk’ün şakacılığı ve hoşgörüsü ile ilgili bir anısını şöyle anlatıyor:

“İran Hariciye Nazın Türkiye’ye gelmişti. Celâl Bayar’ın evinde bir toplantı yapıldı. Tabii biz de müzik ziyafeti verdik. Toplantı sı­rasında Atatürk bana ‘Udi Şevki ve İzzettin Paşa’yı al, Marmara Köşkü’ne gidin. Ben de geliyorum’ de­di. Biz üçümüz gittik. Paşa’nın gel­mesi gecikti. Bu arada bize viski ik­ram ettiler. Ben biraz fazla kaçır­mışım ki, sarhoş oldum. Üstelik Atatürk’ün koltuğunda oturuyormuşum. Kendisi gelip benim yanı­ma oturdu. Bir süre sonra durumu fark edip hemen kalkmak istedim. ’Oturmana bak, ayağa kalkacak ha­lin yok senin’ dedi. Bari bir şarkı söyleyeyim dedim, ona da izin ver­medi ‘Sen sarhoşsun bu gece, ben söylerim’ dedi. Onun bu hoşgörüsünü hiçbir zaman unutamam.”

Atatürk’ün ölümünden sonra Devlet Operası Müdürlüğü yapan ve 1960 yılında da Devlet Operası Orkestrasına müdür olarak atanan Tan, bu arada Ankara Radyosu’nda ses sanatçısı olarak da çalışmış. 10 yıl önce emekli olan Ferit Tan, şimdi anıları ile yaşıyor.