Atatürk’ün İlk Olimpiyat Şampiyonumuz Yaşar Erkan’a Telgrafı

1936 yılında modern olimpiyat oyunlarının onbirincisi Almanlar tarafından Berlin’de düzenlenmişti. Olimpiyat oyunları grekoromen güreş karşılaşmaları Deutschland Halle Spor Salonu’nda dört günden beri devam etmekteydi. 9 Ağustos 1936’da 61 kg.’da ilk kez genç bir Türk pehlivanı Yaşar Erkan olimpiyat şampiyonu olmuş ve bayrağımızı ilk kez birincilik direğine çektirerek İstiklal marşımızı dinletmişti.(1)

Yaşar Erkan’ın bu başarı haberinin yarattığı neşeli gece; Atatürk’ü çok sevindirmişti. Atatürk Dolmabahçe Sarayında iken, Berlin’e gönderdi­ği telgrafla olimpiyat şampiyonu güreşçimizi kutlamıştı.(2)

Atatürk’ün Yaşar Erkan’a gönderdiği telgraf şöyledir:

“Kendin küçüksün ama, memleket için çok büyük iş yaptın. Artık is­min Türk spor tarihine geçti. Çok yaşa Yaşar.”

K. Atatürk.

1936 Berlin Olimpiyatları’nda, serbest stilde de Mersinli Ahmet Ki­reççi 79 kg.’da 3. olarak bronz madalya almıştır. Yaşar Erkan’ın şampi­yonluğu ise şöyle olmuştur: Yaşar Erkan 61 kg. (tüy sıklet) da ikisi tuş ve biri sayı ile üç maçta galip gelerek finale kalır. Yaşar finale gelene kadar sadece bir tek puan kaybetmiştir. İsveç’li Karlsson üç ve Finlandiya’lı Reinci dört puan kaybetmişlerdir. Yaşar Finlandiya’lı Reinci’ye 5 dk.’da tuşla yenilir ve üç fena puan alır. Bu durumda daha önceki turlarda yenilen İs­veçli Karlsson ve Finlandiya’lı Reinci adlı güreşçilerin yapacakları maç, Yaşar’ın şampiyonluğunu belirleyecekti. İsveç’li ve Finlandiya’lı güreşçiler birbirlerini tuşlayamadılar. Müsabakayı Finlandiya’lı güreşçi Reinci sayı ile kazanınca, Yaşar Erkan olimpiyat şampiyonu oldu.(3)

61 kg. klasmanı ise şöyle sonuçlandı: 1. Yaşar Erkan Türkiye, 2. Aerne Reinci Finlandiya, 3. Emar Karlsson İsveç, 4. Sebastian Herring Al­manya, 5. Krıshjanıs Kundsinsh Kanada, 6. Valentmo Slazak Polonya, 7. Gyula Möri Macaristan.


(1)Cumhuriyet Gazetesi, 11.8.1936 (2) Utkan Kocatürk, Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Kronolojisi 1818-1938 Cumhuri­yetin 60. Yıldönümü, Ankara 1983, s.59, (3) Türk Spor Kurumu Dergisi, no.8, 17.8.1936, s.5.