Atatürk’ün Gülümsediği 14 Fotoğraf

Küçük yaşta babasız kalmanın verdiği üzüntü, öğrenim hayatı boyunca çok sevdiği annesinden ayrı kalışı, sürgün yılları, savaşlar, cephelerde gözlerinin önünde meydana gelen dramlar, süngülerin saplandığı vücutlardan çıkan sesler ve daha niceleri…mutsuz bir evlilik, kurtardığı İzmir’de en yakın arkadaşları tarafından vurulmak istenmesi ve sonrası duyduğu hayal kırıklılıkları… devrimler ve devrimlerin yerleştiğini görmek için çıktığı yurt gezileri, Hatay ve Boğazlar sorunu… Gençliğe bıraktığı Nutuk’u yazarken uykusuz kaldığı nice geceler. İşte 57 yıllık kısa ömrünü Türk milletinin huzur ve refahı için harcayan Yüce Atatürk’ün hayatından birkaç kesit. Türk milletine adadığı hayatında şüphesiz O’nun da mutlu olduğu günler olmuştu…Bugün elimizde olan, duvarlarımızı, kitaplarımızı, sosyal medya hesaplarımızı süsleyen binlerce fotoğrafından maalesef yalnızca birkaçında yüzü güler Atatürk’ün. İşte farklı zaman ve mekanlarda Atatürk’ün gülümserken çekilen 14 fotoğrafı:

Balkanlarda Yunan ve Bulgar ayaklanmaları döneminde çekilen bu fotoğraf, Atatürk’ün gülümsediği ilk fotoğraf diyebiliriz. 1911
17 Haziran 1922’de İzmit’de çekilen bu fotoğrafta, fotoğrafçının “Paşam bütün fotoğraflarınızda sert ifadelerle poz veriyorsunuz. Sizden rica etsem bu fotoğrafta gülümseyebilir misiniz?’ demesi üzerine Atatürk’ü gülümserken görüyoruz.
Yine aynı yıllarda, kalpağın bu denli yakıştığı tek insanın, dünyalar güzeli gülümsemesi.
30 Ağustos 1924’de trenden indiği sırada, Kütahyalılara gülümsediği değerli an. Arkasında Salih Bozok ve hemen onun arkasındaki çocuk; manevi oğlu Abdürrahim.
Yalova’da oldukça şık, yakışıklı ve gülümseyen bu ‘Genç’; 46 yaşındaki Türkiye Cumhuriyeti Reis’i Cumhur’u Atatürk.
Atatürk İstanbullara gülümserken çekilen bu fotoğrafı, kim derdi ki 90 yıl sonra bakanların yüreklerini ısıtacak!
Her yıl, yaz aylarının gelmesiyle en çok sevinenlerden biri de İzmit halkıydı diyebiliriz. Çünkü Atatürk, İstanbul’a geçmeden evvel İzmit’e uğrar, onları gök mavisi gözlerinin çekiciliğiyle selamlar, gülüşüyle neşelendirirdi.
İzmit’in az evvel yaşadığı o güzel duyguları, biraz sonra mendiliyle selamlarken gülümsediği İstanbul halkı da yaşayacaktı…
Eh, çok net olmasa da fotoğraf, Afgan Kralı’nın zarif eşinin arkasında olsa da Atatürk, gülümsemesiyle O’na olan özlemlerimizi kat be kat arttırmıyor mu?
Ve İşte o fotoğraf. İşte o gülüş. Aman Allahım. Bu gülüşü anlatmaya kelimeler yeter mi? 22 Temmuz 1927
Edirne İlköğretim Okulu’nun şanslı çocukları arasında Atatürk gülümsüyor. 24 Aralık 1930
Ve işte eğitimi ile bizzat ilgilendiği kızını, pilot olmasıyla uçuşuna yolcu eden Babanın sevinci ve o tatlı gülümsemesi.
1936 yılında İngiltere Kralı ziyaretinden çekilen bir fotoğraf…Atatürk gülümsüyor…
1937’nin Cumhuriyet Bayramı, katıldığı son Cumhuriyet Bayramı idi…ve işte gülüyordu…bu, belki de O’nun son gülüşüydü…