Atatürk’ün Giyimiyle Mankenlere Taş Çıkartan 9 Fotoğrafı

1-Fransa’da çekilen fotoğrafı. Henüz 29 yaşında. Eldiveni, şapkası ve elbisesinin uyumu harikulade. Bir eli cebinde ve bir ayağını dirseklerinden öne hafifçe eğmiş. O, adeta mükemmellik abidesiymiş.
2-Bir elinde sigarası, diğerinde tesbihi. Tek ayağı önde, bakışları Sivas’tan işgalcilere adeta meydan okuyor. Bu arada, elbisesi kendisinin değil, ödünç almış. O halde bile, işte tüm Anadolu’yu kasıp kavuran, peşine takan karizma, henüz 38 yaşındaydı.
3-1925 Cumhuriyet Bayramı’nda. O, henüz 44 yaşında. Dünya’nın en güzel giyinen erkeği, en yakışıklı lideri desek, sanıyoruz abartmış olmayız…Gerçi o yıllarda Gazi’yi ziyaret eden Fransız bayan gazeteci, Fransız halkına aynı cümlelerle çoktan ‘Dünyanın en yakışıklı Lideri’ni tanıtmıştı…
4-1925 yılında, Ankara’da bir balo. Gözleri kapalı çıktığı halde, bu denli yakışıklı, duruşuyla ve tarzıyla bu denli asil olunabilir mi? Atatürk ise, Evet!
5-Yine 1925 yılında Bursa’dan bir hatıra. Gurur kaynağımız yine oldukça şık.
6-Keskin bakışlar, kusursuz eller, arkaya doğru taranmış harikulâde saçlar…şıklık, karizma, asalet, Türklük ve zekâ; herhangi bir insanda en fazla birkaçı olabilecek aklınıza gelen tüm vasıfların hepsi yoğruluyor ve O’nda, Atatürk’te vücut buluyor…Hayran olmamak elde mi?
7-O’nunla konuşma şansına erişen yabancı bir yazar şöyle yazmıştı: ”Kadınların çoğu sanırım Paşa’nın yüzünün yanık rengini beğenirlerdi, ama O’nun delici, enikonu sert bakışı, insana, söylenecek şeyi hemen ve sessizce söyleyip gitmenin en iyi davranış olacağını hatırlatıyor gibiydi.”
8-Şu giyimindeki uyuma bakar mısınız? Ceketinin üst cebindeki yaka mendilinden tutun, papyonuna…Fotoğrafta gördüğünüz asil lider henüz 46 yaşında. İstanbul Boğaz’ında bir gezi sırasında. Kurtardığı memleketin rüzgarları, nasıl da saçlarını okşamış o gün…
9-20 Kasım 1937. Ebediyete intikalinin yalnızca 11 ay 20 gün öncesi. Hasta…fakat o hasta haliyle bile, 29’unda Fransa’da çekilen ilk fotoğrafındaki genç, zarif ve şık delikanlı Mustafa Kemal’den ne farkı var? Dünyaya Türk olarak gelmesini en büyük mükemmellik olarak niteleyen Yüce İnsan…Her geçen gün daha çok özlüyoruz seni…