Atatürk’ün Fotoğrafçısı Ferit İbrahim

FERİT İbrahim, Beyoğlu’nun ilk Türk fotoğrafçısıydı. Büyük Postahane karşısındaki ilk fotoğrafhanesini, buraya nakletmişti. Beyoğlu’nda, değişik tarihlerde, iki ayrı yerde atölyesi olmuştu, ama ana caddeden ayrılmamıştı. Şimdiki Olgunlaşma binasından, Lale Sineması üstüne taşınmıştı. Atölyesini, yaşlılık döneminde Kadıköy’e nakledinceye kadar, burada uzun yıllar mesleğini sürdürdü.

Fotoğrafhanesinin bütün duvarları, ünlü kişilerin büyütülmüş fotoğraflarıyla kaplıydı. Arkasındaki duvardaki büyük fotoğraf -bir bakıma meslektaşı sayılan- Cumhuriyet’in ilk yıllarından beri fotoğrafçılığa tutkusu ile tanınan, dönemin İçişleri Bakanı, merhum CEMİL UYBADIN’a aittir.

Ferit İbrahim’in salonunda -1925 yılında- ATATÜRK’ün Çankaya’da aldığı fotoğraflardan, büyütülmüş ve Ferit İbrahim’e imzalanmış 3 muhteşem eser de hayranlıkla seyredilirdi.

Ferit İbrahim’in ikinci kızı Semiha Hanım, babasının objektifi karşısında.
Ferit İbrahim Bey 3. eşi ile.
Ferit İbrahim’in objektifinden: 1. Eşi Naciye Hanım’dan olan oğlu Naim ile kızı Müzehher.
Ferit İbrahim Bey’in objektifle kucaklaşması 1898 yılında başladı. İstibdat, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerini kapsayan fotoğrafçılığı tam 55 yıl sürdü.

1908 Meşrutiyet inkılabı ile, Ferit İbrahim, ilk Türk foto muhabiri olarak, basında da görev aldı. Şehbal ve Resimli Kitap, Servet-i Fünun gibi dergilerde eserleri yayınlandı. Bazı fotoğrafları, yabancı basında da yer aldı.
Ferit İbrahim Bey’in zevkle kullandığı objektifinden unutulmaz bir aile hatırası: İlk kızı Müzehher Hanım’la torunu.

 

Ferit İbrahim ilk eşinden doğan çocukları Naim ve Müzehher’in arasında mutlu bir hatırayı canlandırıyor. Yıl 1926
Sanatkar babanın sanatkar oğlu: Naim Gören (1904-1977)

Kaynak: Taha Toros Arşivi