Atatürk’ün Etrafındaki Zevat.

Atatürk’ün ‘Etrafındakiler’

Kimine göre ‘mutat’ kimine göre de ‘malum’ zevat.

Atatürk’e yarardan çok zararları olduğu iddia edilir.

Hâttâ geçenlerde Latife’nin yeğeni olduğunu söyleyen bir zât, televizyon ekranlarında Atatürk’ün ‘Etrafındakileri’ Latife’yle ayrılıklarında ve daha nicelerinde günah keçisi ilân etmektekten geri durmaz.

Peki Atatürk’ün ‘etrafındakiler’ kimlerdir?

Fotoğrafta soldan sırasıyla: Cevat Abbas Gürer, Kılıç Ali, Recep Zühtü Soyak ve Salih Bozok. (Fotoğrafta olmayan:Fuat Bulca, Nuri Conker, Hasan Cavit Belül)

Recep Zühtü Soyak

Cevat Abbas ve Fuat Bulca’nın Türk Hava Kurumu’ndaki başarısını; Kılıç Ali’nin Kurtuluş Savaşı’ndaki cesaretini, Salih Bozok’un yıllarca sürdürdüğü yaverliğini; Atatürk’ü bu kişiler üzerinden eleştirenlerin yaptığı gibi gelin bir kenara koyalım, bir anlık görmezden gelelim.

Öncelikle Atatürk, ciddi devlet işlerine güvendiği, işinin ehli donanımlı insanları yerleştirmişti. Eğer isteseydi, Salih Bozok’u İçişleri Bakanı, Kılıç Ali’yi dış işleri bakanı yapamaz mıydı?

Elbette yapardı.

Ama Atatürk için öncelik devletinin istikbali, milletinin refahı idi. Devletin önemli kadrolarını ciddiyet ve büyük bir titizlikle seçerdi. Şevket Süreyya Aydemir (Tarihe tanıklık edenler, sf.303) anlatır; işte Şükrü Saraçoğlu gibi dönemin devlet adamları toplanıp ‘Atatürk’ü bu zevattan kurtarmalıyız’ der. Doğruca köşkün yolunu tutarlar. Önceden durumu haber alan Atatürk, gelenleri şöyle bir buyur eder, kahve söyletir felan, direk konuya girer:

Kılıç Ali

(Özetle)”Çok teşekkür ederim. Beni kurtarmaya karar vermişsiniz. Etrafımdakilerden siz aydınlar rahatsız oluyorsunuz. Bana bakın oğlum! Bana Bakan lazım olduğu zaman sizden mi seçerim, onlardan mı seçerim? Hepiniz Bakan oluyorsunuz, Başbakan oluyorsunuz. Sizden seçiyorum. Onlardan seçmiyorum. Sefir lazım olduğu zaman sizden mi seçiyorum, onlardan mı seçiyorum? Sizden seçiyorum. Müstesna vazifeler, önemli şeyler olduğu zaman sizinle mi istişare ediyorum; onlarla mı ediyorum? Ama diyeceksiniz ki, o halde bu adamlar ne? Hah! Onlar da bana yarar. Çünkü benim yanımdaki yakınlık o kadar kolay iş değildir. Onun için hiç üzülmeyin…”

Cevat Abbas Gürer