Atatürk’ün Daima Halkın İçerisinde Bir Lider Olduğunu Gösteren Nadir 9 Fotoğraf

Atatürk’ün kendiyle övündüğü tek yönü bir halk çocuğu olmasıydı. O her daim bununla gururlanır, halkının sevgisini de her şeyin üzerinde tutardı. Çoğu geceler kimseye haber vermeden Dolmabahçe Sarayı’ndan çıkar, sokaklarda yürür, halkla birlikte denize girer, balıkçı kahvehanelerine, mahalle düğünlerine yahut kendi aralarında eğlenen kalabalıkların arasına karışırdı. Yurt gezilerinde de halkla arasına girilmesinden hiç hoşlanmaz, yetkilileri sıklıkla uyarır, bu isteği göz ardı edilince de kızardı. İşte Atatürk’ün halkın içerisindeyken çekilen nadir ve tarihi fotoğraflarını mustafakemalim olarak, burada sizler için derledik.

 

1- İlk fotoğraf Atatürk’ün Şapka Devrimi’ni ilan ettiği günlerde çekilen fotoğrafı. Yıl 1925. Bu fotoğrafı seçmemizin sebebi; tam bir yıl sonra, planları meydana çıkmasaydı, Atatürk’ü kurtardığı İzmir’in sokaklarında yine arabası içindeyken haince vuracaklardı. Gördüğünüz üzere, makam aracında ve kendisini koruyan yalnızca yaveri. Gerçi çoğu zaman yaversiz halkın içine karıştığı olurdu. Kapıdaki 2 er, Gazi’yi değil, hükümet konağını koruyor. Halk ise hükümet konağına akın etmiş, Gazi’yi alkışlıyor.

 

2- Atatürk’ü bir yurt gezisinde görüyoruz. Arkasında yüzlerce insan kalabalığı. Yanında Bakanlar, Milletvekileri… Koruma elbette yok! İşte, halkına karşı, icraatlerinden emin olanların, halktan korkmasını gerektirecek hiçbir neden yoktur adlı çalışma.

 

3-Fotoğrafta TBMM Başkanı ve Türkiye Cumhuriyet’i Cumhurbaşkanı’nı makam aracından inerlerken görüyoruz. Korumalar yok; kadınlarımız var, gençlerimiz var, örtülü ninelerimiz var, iki pencere arasında ayaklarını açarak duran çocuğumuz var, çocuklarımız var, kısacası halk var halk…

 

4-Sivas’ta genç öğrencilerin arasında Atatürk.

 

5-İzmir’de sevgi nehrinden akan çiçek. Atatürk genç öğrenciler arasında.

 

6-Edirne’de gençler Baba’larıyla beraber.

 

7-Halk çocuğu Mustafa Kemal, yaşlı bir dedemizle el sıkışıyor.

 

8-Çocuklar, kadınlar, erkekler, yaşlılar gençler ve aralarında Atatürk. Halk çocuğu, çok sevdiği halkıyla beraber.

 

9- Halk çocuğu Mustafa Kemal halkıyla beraber. Korumaları elbette O’nu çok seven ve ebediyete kadar sevecek olan halkıydı…