Atatürk’ün Altan’a Hediye Ettiği Saat

21 Ocak 1939 tarihli Cumhuriyet gazetesinde Salâhaddin Güngör imzasıyla “Atatürk’ün Yadigârı” başlığı ile yayımlanan makale en alttadır.

Atatürk’ün 1937’de Altan adlı bir çocuğa hediye ettiği çok kıymetli bir cep saati var. Anıtkabir müzesinde olması gereken bu kıymetli Ata yadigârı ne yazık ki yıllardır karanlıkta saklanıyor. Halkımız ne yazık ki bu kıymetli Ata yadigârını görmekten mahrumdur. Maddi ver manevi kıymeti çok yüksek olan bu eser Koç ailesinin sahibi olduğu Yapı Kredi Bankası kasasında saklanıyor.

Atatürk’ün yadigârının müzeye verilmesi yakın tarihte gündeme geldi. Birkaç yıl önce gazeteci, yazar Orhan Karaveli ve Abbas Güçlü söz konusu Ata yadigârının müzeye verilmesi için yazılar kaleme alarak Koç ailesine ricada bulundular.

Ata yadigârının karanlık kasalara tıkılması ve halkımızdan saklanması elbetteki çok yanlıştır. Bu türden kıymetli eserler aslında milletimize aittir ve Anıtkabir Müzesi’ne teslim edilip halkımıza açılması gerekir. Atatürk’ün yadigârının Anıtkabir Müzesinde sergilendiğini görmek umuduyla.

Atatürk’ün Altan’a hediye ettiği saat ile ilgili linkler: