Atatürk’ü Yanında Bulunanlar Anlatıyor

Atatürk’ü Yanında Bulunanlar Anlatıyor. Hâfızası, hayühüy içinde geçen karmakarışık ve kalabalık bir gecenin en küçük vakalarını ve konuşmalarını ertesi akşam teferruatı ile anlatabilecek kadar kuvvetliydi.

…Kendisini bir defa bile traşsız, rahatsız olduğu vakit velev pijamalı da olsa, üstüne başına titizce itinasız görmedim. Hafife alınmak, aşağıda ve altta görünmek, kolayca tenkit edilecek kusurları ve eksikleri bulunmak, hele gülünç olmak pek korktuğu şeylerdi.

Falih Rıfkı ATAY


Mustafa Kemal, ince, zarif ve güzel bir erkekti. …Mustafa Kemal’in gergin derili, uzun parmaklı beyaz eli Türk’ün bütün hususiyetleriyle birlikte aynı zamanda hakim bir vasfa da sahipti.

Halide Edip ADIVAR


Mustafa Kemal Paşa’nın siması Rembrandtvari bir tablo mevzuunu andırıyondu. Işıklarla gölgelerini dalgaları arasında sebat, tevekkül, tevazu, vekar, mülayemet, huşunet, saffet, zeka… Bütün bu zıt şeylerin toplandığı sarışın ve sevimli bir yüz.

Ruşen Eşref ÜNAYDIN


…Yemeklerden omlet, patlıcan karnıyarık ve bildiğimiz kuru fasulya sevdiklerindendi. Patlıcan karnı yarıkla pilavı birbirine karıştırıp yemeği pek severdi.

Sevdiği şarkı ve türküler arasında “Cana Rakibi handan edersin”, “Vardar ovası, Vardar ovası…” ve “Canımı canan eğer isterse minnet canıma” vardı.

Kılıç ALİ


Sporu severdi. Çoğu zaman hafif jimnastik eksersizleri yapardı. Son yıllarda ise, kürek çekmek ve yüzmek başlıca uğraştığı spordu. 

Cevat ABBAS