Atatürk’ü İsmet İnönü Mü Zehirledi

AKP milletvekili Metin Külünk, Atatürk’ün FETÖ’nün ardındaki güç tarafından zehirlediğini iddia etti. Külünk bu gücün 15 Temmuz’un arkasında olduğunu ve İsmet İnönü ile birlikte hareket ettiğine dair şunu belirtti:

“Mustafa Kemal’in Kuvvayı Milliye çizgisi ciddi anlamda 15 Temmuz’un arkasındaki aklı, küresel güç merkezini rahatsız ediyordu ve Mustafa Kemal’den kurtulmak istiyorlardı. Mustafa Kemal’den kurtulduktan sonra İsmet Paşa ile beraber Türkiye, Batı yakasının kontrolünde bir ülke haline getirilmek için adımlar atıldı.” [1]

Darbe girişimini emperyalizme bağlayan Külünk, Atatürk’ün Amerikan mandasını reddettiğini de belirtiyor.

 AKPli vekillerin Atatürk’ün bağımsızlıkçı yönüne ve bölge merkezli dış politikasına, Cumhuriyetin kazanımlarına yönelik konuşmalarında kimileri samimiyetine takılsa da önemli olan nende bunu söyledikleri. Ülkemiz emperyalizme ve piyonlarına karşı mücadele ettikçe Atatürk millet ve hükümet nazarında önem kazanıyor. Bizim yapacağımız şey samimiyet tartışması değil, “madem Atatürk’ü önemsiyorsunuz, Atatürk böyle yapardı” diyerek vatan mücadelesinde daha tutarlı olmalarını sağlamaktır.

2 yıl önce de Yeni Şafak gazetesi Atatürk’ü İsmet İnönü ve çevresinin Atatürk’ü zehirlediğini, bunda İçişleri Bakanı Şükrü Kaya’nın da payı olduğunu ima etmişlerdi.

İnönü, Atatürk’ü ziyaret etmekten vazgeçiyor

Atatürk’ün hastalığının ağırlaştığı bir dönemde İnönü başbakan değildi, Celal Bayar başbakandı.

Kaya’nın İnönü’yü takip ettirdiği yönündeki İnönü çevresince söylenti yayılmıştı. İnönü, anılarında Kaya’nın herkesi takip ettirdiğinden, hayat endişesi ile herkesi özel koruma tutmaya mecbur ettirdiğinden yakınıyordu. Şükrü Kaya, hastalığı süresince Atatürk’ün en yakınındaki kişilerdendi. Hatta çoğu zaman ziyaretçiler Kaya’nın izni dahilinde Atatürk ile görüştürülüyordu. İnönü, Kaya’nın Atatürk’ü son kez görmesi için kendisini İstanbul’a götürmek bahanesiyle suikast işleyeceğini düşünmüştü. Dolayısıyla İnönü, hasta olan Atatürk’ü ziyaret etmek için İstanbul’a gitmekten son anda vazgeçmiştir. İnönü, arkadaşlarının engellemesiyle İstanbul’a gitmekten vazgeçmesi üzerine Kaya’nın hiddetlendiğini belirtmiştir.

Gülsün ve Özden Toker de anılarında, Refik Saydam’ın, İnönü’ye “aman paşam! Nasıl gidersiniz, yapacaklarını biliyorsunuz imkânı yok böyle bir çılgınlıkta bulunamazsınız diyerek İstanbul’a gitmekten vazgeçirdiğini yazmışlardır.[2] Zaten İnönü Cumhurbaşkanı olunca Kaya’yı bakan yaptırmamıştır. Şunu belirtelim ki bunlar söylentiden ibarettir ve Celal Bayar, Kaya’nın İnönü’nün Cumhurbaşkanı olmasını istediğini belirtmiştir. [3]

Görüldüğü gibi İsmet İnönü, Atatürk’ün son 1 yılı içinde başbakanlıktan ayrılmış ve sadece milletvekilliği üzerinde kalmıştır. Dolayısıyla idari gücü yoktur. Dahası Atatürk ile görüşmekten can güvenliği nedeniyle vazgeçmişken Atatürk’ü zehirlemesi olanaklı görünmemektedir.

NOT: Atatürk’ün hastalığı döneminde Cumhurbaşkanlığı tartışmaları için “Şükrü Kaya (Atatürk’ün Bakanı) ” kitabıma bakılabilir.

Tarihçi-yazar

Mustafa Solak

Dipnot

[1] https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2017/11/01/ak-partili-kulunk-mustafa-kemalii-fetonun-ardindaki-guc-zehirledi/

[2] İnönü, Defterler (1919-1973), Cilt , sayfa 255-258.; ; “50 Cumhuriyet Yılını Mevhibe İnönü Anlatıyor”, Hürriyet, 1 Şubat 1974.

[3] Bozdağ, Bilinmeyen Atatürk Celal Bayar Anlatıyor, Truva Yayınları, 2. basım, İstanbul, 2005,sayfa 91-92.