Atatürk Yassıada’da Kont Henry Bulwer Şatosu Önünde. (14-17 Ekim 1932)

Fotoğraflar İstanbul, Yassıada’da, Kont Henry Bulwer şatosu önünde ve Yassıada sahilinde çekilmiştir.

Oysa bugüne kadar yayımlanmış birçok kitapta söz konusu fotoğraflar; “Mersin, Silifke’de Viranşehir, 23 Mayıs 1938” diye yayımlanmaktaydı. Kültür Bakanlığı yayınları da dahil olmak üzere birçok kitapta ve İnternet sitelerinde sergilenen fotoğrafların alt yazısı yanlıştı.

MERSİN, VİRANŞEHİR DEĞİL; YASSIADA.

Fotoğrafların Mersin’le de; Viranşehir ile de; 1938 tarihi ile de hiç ilgisi yok. Söz konusu fotoğrafların İstanbul, Yassıada’da çekildiğini öğrenmemde bana destek olan; Saygıdeğer Eda Zinciroğlu Hanımefendiye ve Sayın Sermet Taktak Beyefendiye çok teşekkür ederim.

Ben bu gerçeği; Atatürk’ün önünde yürüdüğü binayı tanıyınca fark ettim. Kont Henry Bulwer Şatosu’nun resmini de ilave ettim. Söz konusu fotoğraflar karşılaştırıldığında; Atatürk’ün İstanbul, Yassıada’da, Kont Henry Bulwer Şatosu önünde olduğu açıkça ortaya çıkıyor.

Sayın Sermet Taktak Bey; söz konusu fotoğrafların tarihinin 1933 yılından önceye ait bir tarih olması gerektiğini, Atatürk’ün yanındaki yaver ve muhafız alay komutanının üniformaları bu tarihten önceki yıllara ait olduğunu, 1933 yılından itibaren Türk Ordusunun subaylarının rütbeleri omuzda taşınmaya başlandığını, fotoğrafların çok daha önceki bir tarihte İstanbul sahillerinde çekilmiş olabileceğini bildirdi. Fotoğraftaki önemli ayrıntıyı yakalayıp; değerli görüşlerini bildirdiği için kendisine müteşekkirim.

Yapılan bu bilgi paylaşımı sayesinde, el birliği ile bir gerçek ortaya çıkarılmış ve önemli bir yanlış düzeltilmiş oldu. Atatürk’ün Yassıada’yı ziyaret ettiğini bilmiyordum. Atatürk’ün Nöbet Defteri adlı eseri gözden geçirdim. Yassıada ziyaret tarihinin; 14 ve 17 Ekim 1932’de gerçekleştiğine dair kayıt tespit ettim. Söz konusu fotoğrafların bu tarihte yapılan ziyaretlere ait olduğunu düşünüyorum. Ancak bu bilginin teyit edilmesi gerek. O tarihte yayımlanan gazetelerde Yassıada ziyareti konusunda bir haber ve fotoğraf olup olmadığını ayrıca araştıracağım.

Saygıdeğer tüm  dostlarıma, sağlıklı ve mutlu bir hafta dilerim. Sağ olun sağlıcakla kalın. Selam ve saygılar.


Atilla Oral