Turgut Özal'ın 'La Turquie En Europe' kitabı.

Atatürk Musul’u Verdi Yalanı

MÜTHİŞ ÖNEMLİ, BELGE NİTELİĞİNDE bir haber..

Lütfen sağduyulu olalım ve Türk çocuklarına öğretelim!..

Bu harita, ”Atatürk Lozan’da Musul’u verdi” dedikleri o Musul’un, Lozan’dan 5 yıl önce ingilizler tarafından nasıl ele geçirdiğini gösteren haritadır…

İngilizlerin kendisi bile, biz Musul’u Lozan’da aldık demediği halde, Atatürk ve Türk düşmanları, sırf millet Atatürk’e ve Lozan’a düşman olsun diye, Musul’un Lozan’da gittiğini söyler..

Neden?

Çünkü işte buyrun, Lozan’da aldığımız ege adalarını bugün yunan işgal ediyor!

Madem Lozan’ı beğenmiyorsunuz, adalarımızı geri alıyoruz diyorlar!

Bu yüzden Lozan’dan milleti soğuttular ki yunan haklı olsun davasında!

Şimdi derhal haritayı okuyalım : 22 Kasım 1915’de 6. hintli askeri birlik Bağdat’ın güneyinde..

2 Mart 1917’de General Maude, Bağdat’a girmiş. 29 Ekim 1917’de Ramadi ele geçirilmiş. 23 Nisan 1917’de Samara işgal edilmiş. 5 Kasım 1917’de Türkler Tekrit’ten uzaklaştırılmış. 30 Ekim 1918’de Kerkük’te Türkler yenilmiş. 28 Ekim 1918’de Türkler Kalar’da yenilmiş. 29 Ekim 1918’de Türk birlikleri teslim olmuş.. 1 gün sonra ise Musul işgal edilmiş. O gün hangi gün? 30 Ekim yani 600 yıllık Osmanlının çöküş anlaşması olan Mondros…

2 gün sonra Türklerin esiri olan Townshend serbest kalıyor. Marshall bütün Bağdat’ın ele geçirildiğini, 50 bin Türk’ün esir alındığını, eğer Osmanlı’nın bütün subayları teslim olmazsa(Mekke’deki Fahrettin Paşa gibi, nur içinde yatsın), Çanakkale’nin bombalanacağı uyarısında bulunulmuştur.(2 Kasım 1918 – bütün avrupa ve amerikan basını) Sağda, ”1917de aldığımız Tikrit kenti, Selahattin Eyyubi’nin doğduğu yer” demişler!

Alttaki fotoda, ”Birliklerimiz Dicle nehrinde” demişler!

Haritanın gerisi… Adamlar işgal falan demiyor… Altta fetih demişler… Daha ne desinler?

Haber 19 Nisan 1919’da çıkıyor. Atatürk’ün Samsun’a çıkmasına daha 1 ay var.. 4 yıl sonra Lozan’ı ingilizlere imzalattık. Musul ve bütün Bağdat, ingilizlerin egemenliğinde olmasına rağmen Musul’un kaderi, Lozan’da ısrarlarımız sayesinde Milletler Cemiyeti’ne bırakılmış, Musul halkı ise Irak yönetiminde kalmayı talep etmiştir. 1920’de San Remo Konferansı’nda İngiltere ve Fransa, Osmanlı’nın gözü önünde petrol anlaşması yapmıştı..

Biz 3 yıl sonra Lozan’da, o anlaşmadan pay istedik! Ve yıllar sonra Musul’dan çıkan petrolde, Türkiye hisse elde etti. Bu geliri, bu hisseyi yani Musul’dan gelen hakları, Türkiye’nin envanter ve bütçesinden kim çıkardı dersiniz?

Turgut Özal! Hani yazdırdığı fransızca La Turquie En Europe adlı kitapta Türkleri aşağılayan, ”Biz medeniyetsiziz, her şeyimizi yunanlardan aldık, başımızda Türk yönetici olmasa da biz yargılamayız alın bizi avrupaya” diyen Turgut Özal!(bknz H. Uluğbay kitabı) Evet onun yüzünden Musul’dan çıkan petrolden biz bugün pay alamıyoruz!

Turgut Özal’ın ‘La Turquie En Europe’ kitabı

Kıymetli Türk çocukları! Biz elimizde altın tutarken, Çinliler bizi rengarenk ipeklerle kandırdı, Türkü boy boy, sınıf sınıf ayırdı, devletimizi parçaladı.. Biz birbirimizi sevdiğimiz gün devlet kurduk, Türkler kan kardeşinin elini tuttuğunda güçlüdür!

E. Özel